Документалният филм за най-ценната картина, притежание на българската държава, представен за първи път на онлайн изданието на тазгодишния фестивал „Master of Art“ „Луцифер“, е попаднал в селекцията на фестивала The Fine Arts Film Festival, Venice California, 2020, който ще се проведе в средата на юни.
Пълнометражната творба детайлно разглежда историята, фактологията, естетическите и философски характеристики на живописната творба на немския художник Франц фон Щук, един от основоположниците на Мюнхенския сецесион. Картината попада в България чрез княз Фердинанд, който при едно свое пътуване посещава ателието на Фон Щук и купува от него мащабното платно с размери 161×152.5 cм. По-късно синът му Борис подарява картината на държавата и в момента тя се съхранява в „Квадрат 500“. Стойността ѝ към момента, ако бъде продадена на аукцион, надвишава 30 милиона долара.
За гледната точка на филма към философията на идеите на символистите от тази епоха и естетическия анализ на композицията и нейните художествени качества разказва режисьорът на филма Мария Николова.
Николай Райнов е уникален в историята на новата българска култура – необикновено разностранен талант : поет, белетрист, драматург, есеист, литературен критик, учен-теоретик, историк и философ и стилист, преводач, публицист, неизтощим разказвач, вдъхновен интерпретатор на нашия и световния приказен фолклор; художник, изучаващ и опитващ..
Тя е сценарист, документалист, продуцент, филмов режисьор, наследница на фамилия, която е била "враг на народа", майка, стилист, пие кафе и бълва идеи постоянно – наш гост е вечната бунтарка Ирена Даскалова ! Още като малка Ирена режисира и командори свои приятели от улицата. Искала да стане оператор, но разбрала, че камерата е твърде тежка..
Преводачът Анелия Петрунова представя в "Нашият ден" четвъртия роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките". Кармен Мола е псевдоним, зад който се крият трима мъже – телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Петрунова препоръчва на читателите да четат книгите последователно - "Кървавата годеница", "Пурпурната мрежа",..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура в световната литература. Какви са изминалите 12 месеца в очите на писателя – в личен и общочовешки план, в български и глобален контекст? Най-личният, най-чистият и вероятно най-хубав..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия брой на сп. L’Europeo, озаглавен "Актрисите" . По думите на Стоянович, който е главен редактор на изданието, този брой е обяснение в любов към българските актриси и българския театър – заслужено..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg