Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Пукльовците“ в помощ на саблеклюна Атанас

Снимка: @thepoppals

С намигване, но и с много любов и грижа към децата, природата и хармоничното съвместно съществуване екипът на „Пукльовците“ заедно с „Българската фондация биоразнообразие“ обявяват месец, посветен на биологичното разнообразие. Те организират поредица от виртуални турнири за деца от началния курс, които започват от 14 май и продължават до 4 юни.

Всеки турнир е в подкрепа на интересен и важен животински или растителен вид. Играта не е състезателна, но успешното представяне на отборите носи точки, сборът от които ще бъде възнаграден със средства, осигурени от спонсори, в подкрепа на избраните животни и растения. Атанас е саблеклюн – застрашен вид птици, обитаващи Атанасовското езеро край Бургас.

Включвайки се в кампанията, малките ученици ще се запознаят с неговото семейство и начин на живот, но ще упражнят и уменията, които развиват образователните игри „Пукльовците“. Игрите са отборни и стимулират така необходимите и дефицитни навици за работа в екип, а задачите, около които се развива действието, са от програмата по български език и математика.

Броят на участниците в турнирите е неограничен, необходимо е само родителите или учителите да регистрират малките природолюбители и да се информират за условията на провеждане на отборните прояви.

След саблеклюна на 21 май са елените, на 27 май – теснолистният божур и на 4 юни – дивата коза.

Разговор със Ставрос Ставру, създател на „Пукльовците“, и Радостина Ценова от „Българска фондация биоразнообразие“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidaceae. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21