Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Пукльовците“ в помощ на саблеклюна Атанас

Снимка: @thepoppals

С намигване, но и с много любов и грижа към децата, природата и хармоничното съвместно съществуване екипът на „Пукльовците“ заедно с „Българската фондация биоразнообразие“ обявяват месец, посветен на биологичното разнообразие. Те организират поредица от виртуални турнири за деца от началния курс, които започват от 14 май и продължават до 4 юни.

Всеки турнир е в подкрепа на интересен и важен животински или растителен вид. Играта не е състезателна, но успешното представяне на отборите носи точки, сборът от които ще бъде възнаграден със средства, осигурени от спонсори, в подкрепа на избраните животни и растения. Атанас е саблеклюн – застрашен вид птици, обитаващи Атанасовското езеро край Бургас.

Включвайки се в кампанията, малките ученици ще се запознаят с неговото семейство и начин на живот, но ще упражнят и уменията, които развиват образователните игри „Пукльовците“. Игрите са отборни и стимулират така необходимите и дефицитни навици за работа в екип, а задачите, около които се развива действието, са от програмата по български език и математика.

Броят на участниците в турнирите е неограничен, необходимо е само родителите или учителите да регистрират малките природолюбители и да се информират за условията на провеждане на отборните прояви.

След саблеклюна на 21 май са елените, на 27 май – теснолистният божур и на 4 юни – дивата коза.

Разговор със Ставрос Ставру, създател на „Пукльовците“, и Радостина Ценова от „Българска фондация биоразнообразие“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35