Проблемите на българското здравеопазване в същите аспекти ги има в цял свят, но разбира се, с различни мащаби. Тези изводи д-р Мария Петрова прави след редовните си участия в Световния конгрес по медицинско право. За уроците от пандемията, правата на медиците и пациентите и любовта към живота разказва адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова – Главен герой в "Нашият ден".
"Направи ми впечатление колко неподготвени сме чисто принципно и стратегически в кризата. В последните два месеца – било в лично качество, било като част Медицинския експертен съвет – си позволих да критикувам заповедите на здравния министър. Целта на моята критика не беше да всявам смут в обществото, а защото осъзнавам, че когато някой носи отговорност – в случая министърът на здравеопазването – той трябва да носи наистина тази отговорност и да ни третира пропорционално и равнопоставено.
Няма как в извънредно положение да се фокусираме само и единствено върху пациентите с Covid-19 и да оставим стотици хиляди хронично болни пациенти без лекарска грижа!
Българското здравеопазване се нуждае от своята "черна кутия", така както се случва в авиацията, смята д-р Петрова. "Това ще позволи да анализираме. По този начин ще можем да се базираме на консервативната наука, а не на псевдонауката. Първата и най-важната стъпка е да одитираме това, което се случи през тези месеци в лечебните заведения, с пациентите и с лекарите" – обобщава д-р Мария Петрова.
"Аз поощрявам много млади колеги да придобият и двете специалности. Медицината и секторът на здравеопазването са строго правно регламентирани дейности. За да развиваме медицинското право и за да гарантираме сигурна работна среда за нашите лекари и права за нашите пациенти в България, ние трябва да сме много добре подготвени в двете сфери – медицина и право."
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg