Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой: Иван Стоянов

Колко свободен е един свободен артист

Иван Стоянов
Снимка: личен архив

Да избягаш, за да си цветен – или колко свободен е един свободен артист. Иван Стоянов е главен герой в "Нашият ден". Започва живота си като Иван. Става популярен като Питър. Пее като Анджелика Съмър. Един артист, който обича ярките цветове и свободно сменя костюмите, но се притеснява за оцеляването си в София, разказва за музиката, поезията и постмодерната си колекция от самоличности. Иван Стоянов е главен герой в "Нашият ден":

"В България се занимавах с независимо изкуство – пърформанси, танци, театър. Учих в Класическата гимназия, в Софийския университет и в Нов български университет.

Постепенно с годините започнах да усещам как границите около мен започват да се стягат и забелязах, че колкото повече започвам да експериментирам с външния си вид, толкова по-опасно става за мен да живея в България

Ходих по "Еразъм" в Полша преди няколко години, после пак заминах по "Еразъм" в Германия..." 

Метафора ли е думата "опасно"

"За мен не е метафора. Бях нападнат в гръб на улица "Дондуков" в София от непознат за мен мъж, бях ритан... посред бял ден. В този момент ми стана ясно, че трябва по някакъв начин да се погрижа за физическата и психическата си цялост."

Стоянов припомни за жестокото убийство на Михаил Стоянов в Борисовата година преди 12 години, за мотивите на убийците – "прочиствахме градинката от гейове...", за намалените им присъди накрая...

Експериментите с външния вид – кое предизвиква желание да смажеш цветното

"Това е стил, който аз наричам "андрогинен" – съчетава в себе си различни уж традиционно мъжки и традиционно женски елементи. На ревера имам октопод от Милена Маркова - Милене, която ръчно ми го уши. Октоподът е на ревера на всички нас – той е пуснал пипалата си дълбоко. 

Карантината, която се стреми да изолира различните

"Тук, в Германия, се чувствам много по-спокоен. Вече съм част от Кьолнския ъндърграунд. Имам обичайните трудности на човек в чужда държава. Помагат ми моите български и немски приятели. Аз започнах живота си наново и благодарение на това започнах да виждам живота в България по друг начин. Това ми даде възможност, като музикант и като артист, да заема още по-ясна гражданска и социално ангажирана позиция."

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30