Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зам.-министър Зорница Русинова

Социалната политика след извънредното положение

| обновено на 15.05.20 в 11:57
Зорница Русинова - МТСП
Снимка: БГНЕС

Каква ще бъде социалната политика след края на извънредното положение: кои дейности ще продължат, кои ще бъдат спрени или пренасочени? Каква е предоставяната подкрепа на малките и средни предприятия по Оперативна програма „Човешки ресурси“? Зорница Русинова,  зам.-министърът на труда и социалната политика, даде разяснения в "Нашият ден".

"Голяма част от дейностите, които стартирахме още в първите дни след обявяването на извънредното положение, ще продължат, защото засягат голяма част от хората, които са най-уязвими в момента.

Възрастните хора, особено тези, които живеят сами, имат ежедневна нужда от подкрепа, защото все още за тях е рисково. Те и хората с увреждания имат ежедневна нужда от подкрепа на местните власти – някой да им напазарува, да им занесе храна и лекарства. Така че продължаваме с патронажната грижа до края на годината. В момента общият ресурс за проекти на патронажната грижа почти във всички общини е 76 млн. лв. и около 42 хил. души ежедневно се обгрижват през екипите на патронажа."

Русинова обясни, че продължава и възможността до края на юни общините да ползват "Топъл обяд" през Агенцията за социално подпомагане. Продължаваме и с всички кампании с раздаване на хранителни продукти

"Домовете за възрастни и хора с увреждания са част от големите рискове да възникнат огнища на коронавирус, затова продължава забраната за настаняване в такъв тип специализирани институции. Има и ограничителни мерки по отношение на услугите на дневни центрове, центрове за обществена подкрепа. От началото на юни планираме поетапно в тях да може хората с единични консултации по график, лека-полека да може да се възобнови дейността им." Това е и причината с новоприетия закон да се удължи до края на август Агенцията за социално подпомагане да не намалява своите капацитет и финансиране. 

Продължава и схемата 60/40. Зам.-министър Русинова смята, че тя е добър механизъм за задържане на безработицата. Към момента са получени над 180 хиляди заявки в бюрата по труда. Предстои да бъдат стартирани допълнителни мерки към фирмите и бизнеса, така че да не освобождават хората. "Първата подкрепа, планирана за началото на юли, е насочена към автобусния транспорт. Надяваме се с отхлабването на мерките да има и ръст на заетостта. Готвим и мерки за интеграция на хората, останали без работа на пазара на труда."

Повече за услугата "Патронажна грижа" и договорите с общините, както и за мерки спрямо средния и малкия бизнес, за възможностите за микрокредитиране със споделен риск по оперативна програма, можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39