Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зам.-министър Зорница Русинова

Социалната политика след извънредното положение

| обновено на 15.05.20 в 11:57
Зорница Русинова - МТСП
Снимка: БГНЕС

Каква ще бъде социалната политика след края на извънредното положение: кои дейности ще продължат, кои ще бъдат спрени или пренасочени? Каква е предоставяната подкрепа на малките и средни предприятия по Оперативна програма „Човешки ресурси“? Зорница Русинова,  зам.-министърът на труда и социалната политика, даде разяснения в "Нашият ден".

"Голяма част от дейностите, които стартирахме още в първите дни след обявяването на извънредното положение, ще продължат, защото засягат голяма част от хората, които са най-уязвими в момента.

Възрастните хора, особено тези, които живеят сами, имат ежедневна нужда от подкрепа, защото все още за тях е рисково. Те и хората с увреждания имат ежедневна нужда от подкрепа на местните власти – някой да им напазарува, да им занесе храна и лекарства. Така че продължаваме с патронажната грижа до края на годината. В момента общият ресурс за проекти на патронажната грижа почти във всички общини е 76 млн. лв. и около 42 хил. души ежедневно се обгрижват през екипите на патронажа."

Русинова обясни, че продължава и възможността до края на юни общините да ползват "Топъл обяд" през Агенцията за социално подпомагане. Продължаваме и с всички кампании с раздаване на хранителни продукти

"Домовете за възрастни и хора с увреждания са част от големите рискове да възникнат огнища на коронавирус, затова продължава забраната за настаняване в такъв тип специализирани институции. Има и ограничителни мерки по отношение на услугите на дневни центрове, центрове за обществена подкрепа. От началото на юни планираме поетапно в тях да може хората с единични консултации по график, лека-полека да може да се възобнови дейността им." Това е и причината с новоприетия закон да се удължи до края на август Агенцията за социално подпомагане да не намалява своите капацитет и финансиране. 

Продължава и схемата 60/40. Зам.-министър Русинова смята, че тя е добър механизъм за задържане на безработицата. Към момента са получени над 180 хиляди заявки в бюрата по труда. Предстои да бъдат стартирани допълнителни мерки към фирмите и бизнеса, така че да не освобождават хората. "Първата подкрепа, планирана за началото на юли, е насочена към автобусния транспорт. Надяваме се с отхлабването на мерките да има и ръст на заетостта. Готвим и мерки за интеграция на хората, останали без работа на пазара на труда."

Повече за услугата "Патронажна грижа" и договорите с общините, както и за мерки спрямо средния и малкия бизнес, за възможностите за микрокредитиране със споделен риск по оперативна програма, можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милен Митев: Разговорът за българската история и култура трябва да започне от обществените медии

Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция обявиха съвместната инициатива под надслов "14 века България в Европа". На обща пресконференция генералните директори на трите обществени медии заявиха намерението си да работят заедно за реализирането на тази инициатива. Те се стремят да насочат..

обновено на 03.06.24 в 11:57

Книга за съвременното китайско общество беше сред акцентите на Панаира на книгата в София

В рубриката "Епизоди от живота" поглеждаме към Панаира на книгата в София. Сред многобройните събития, привличащи вниманието на читателите, се открои премиерата на книгата "Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот". Този изключителен труд е издаден по повод 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България..

обновено на 03.06.24 в 10:03

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05