Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирослав Найденов: Основният проблем винаги е бил изкупната цена

Снимка: БГНЕС архив

В сектор "Земеделие" влизат най-много европейски средства – отделно от това има и национални доплащания. Това е чувствителен сектор. Но анализът и оценките се правят след края на селскостопанската година. ЕК изпрати официално уведомително писмо на България заради дискриминационните мерки, които държавата налага на търговците на дребно и ги задължава да фаворизират местните хранителни продукти. Това коментира в "Нашият ден" Мирослав Найденов, бивш министър на земеделието.

"Не бива да забравяме, че сме част от Общия европейски пазар и той държи пазарът да бъде равнодостъпен за всички без определени протекционистки мерки. Много е труден балансът и да се надяваме администрацията на Министерството на земеделието да успее да защити тези промени, направени в съответното законодателство, защото ефектът ще бъде негативен за всички български данъкоплатци при една наказателна процедура." 

Розопроизводител разсипа днес гюл в центъра на Столетово. Винаги на дневен ред е комуникацията между производители и преработватели – изкупните цени и цените, които се формират при крайния потребител. Има ли регулация в сектора?

Мирослав Найденов - сн. БГНЕС"Диалогът винаги е бил критичната точка в селскостопанския бизнес. Надявам се, че с годините и с опита, който трупат и производители, и преработватели, тези неща могат да се нормализират. Например факт вече е Закон за розата. Винаги има недоволни, но се поставят основите на едни нормални отношения. Ние сме в Общия европейски пазар и не можем да останем встрани от тези отношения, които в старите страни-членки са градени с години. За да бъде конкурентоспособна нашата продукция, тези взаимоотношения трябва да бъдат абсолютно изчистени и справедливи. Това каза в "Нашият ден" Мирослав Найденов, бивш министър на земеделието."

Регулаторната функция на държавата в отношенията производители – преработватели

"Държавата не може да се намеси грубо, защото при всички случаи ще бъде обвинена. Балансът е разковничето на една добра политика. От години розопроизводителите настояваха за Закон за розата, като се надяваха, че едва ли не с магическа пръчка този закон ще реши всички проблеми в бранша. Аз не съм оптимист, че това ще стане с нещо, написано на книга. Нормално е в този закон да бъдат транспонирани европейски регламенти, нормално е да се въведе тази регистрация, за която настояваха, смятайки, че така бизнесът ще бъде изкаран на светло."

Основният проблем винаги е бил изкупната цена

"Коментарите са били около тази цена и винаги е имало недоволни. Не мога да се ангажирам с прогноза какви ще бъдат цените тази година и дали ще бъдат доволни производителите. Практиката показва, че никога не са доволни... Но бизнесът продължава. Българската роза винаги е била символ. Малко е времето, за да се види как функционира Законът за розата. Винаги могат да бъдат направени поправки, съпътстващи подзаконови нормативни актове – въпрос на време."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17