В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак. Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа.
Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова, началник на Клиниката по медицинска онкология в УСБАЛО – София и част от Съвместната онкологична национална мрежа.
Съвместната онкологична национална мрежа е организация, която цели да обедини специалисти и съсловни организации от всяка една област на онкологичната грижа в България, заявява доц. д-р Консулова.
Качеството на онколечението у нас може да бъде подобрено чрез въвеждане на стандарти, специализирани ракови центрове и продължаващо медицинско обучение, изтъква специалистът.
"Ситуацията е доста трудна в българската онкология. В България има много добри специалисти, които могат да проведат адекватно онкологично лечение по най-добрия възможен начин. Имаме и ранен достъп до лекарства", заявява доц. д-р Консулова и подчертава, че проблемът е липсата на ясно функционираща система – разписани "маршрути" за онкологичните пациенти.
"Това, че има възможности и много добра медицинска онкология с противотуморно лечение, не значи, че лечението се осъществява навсякъде по най-правилния начин, съблюдавайки правилата и времевите интервали", допълва гостът.
Европейския консорциум, от който България става част, е наднационална организация, която изгражда комуникационна мрежа за споделяне на добри практики от цяла Европа, обяснява доц. д-р Консулова. Борбата за нашата страна е да бъде обособен Национален раков център според европейските правила, по думите на госта.
Скрининг, ранна диагностика, проследяване, лечение, семейна анамнеза, развиване на научна дейност – това са стъпките, които трябва да бъдат въведени и систематизирани така, че да се подобри здравето на българските граждани.
Продължаващото медицинско обучение е особено важно в сферата на онкологията, изтъква доц. д-р Консулова. Онкологията се променя динамично в рамките на седмици и, независимо от политическите влияния, е необходимо постоянство в предоставянето на тези нови медицински познания.
Сред водещите проблеми доц. д-р Консулова откроява липсата на скринингови програми у нас. Профилактичните прегледи и спорадичните кампании не могат да заменят националната стратегия за скриниг според пол и възраст.
Целия разговор чуйте в звуковия файл
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg