Най-голямата обществена библиотека в страната възстанови своята работа с читатели на място, съгласно утвърдените правила в периода на извънредната епидемична обстановка при строго спазване на задължителните противоепидемични мерки.
„По време на извънредното положение библиотеката не е спирала да работи и да поддържа постоянна връзка с читателите, предоставяйки им безплатни онлайн услуги и богата програма от разнообразни рубрики, културни събития и виртуални изложби. Предоставянето на безплатните електронни услуги се удължава до края на извънредната обстановка“, каза доц. Красимира Александрова, директор на Националната библиотеката „Св. св. Кирил и Методий”.
Тя сподели, че се наблюдава голям интерес от страна на хората, които постепенно се завръщат в читателските зали. „С отварянето на библиотеката на 19 май само за един ден издадохме 132 читателски едногодишни карти, приети са 488 поръчки и има 4118 преснимани файла при изпълнение на читателските заявления“, посочи доц. Александрова.
Националната библиотека ще работи в периода на извънредната епидемична обстановка от 8.30 до 18.30 ч. в делнични дни и в събота с предварително заявени библиотечни документи от 9.00 до 13.00 ч. Престоят в читалните е ограничен до 3 часа. Книгите подлежат на ежедневна дезинфекция в обособени пространства.
Доц. Красимира Александрова разказа в „Артефир“ за бъдещата работа на библиотеките в новите условия и обобщи резултатите от Националния онлайн форум „Covid-19: отговорът на библиотеките“, с който културната институция отбеляза патронния си празник и професионалния ден на библиотекаря.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg