Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературен център "Да бъде ден" ще бъде открит при къщата-музей "Христо Смирненски"

Къщата-музей "Христо Смиренски" - преди ремонта
Снимка: БГНЕС

Докосването до Христо Смирненски винаги е повече от съприкосновение. И след толкова години във всякакви времена и състояния той въздейства. Главният уредник на къщата-музей на поета Елена Алекова разказва в "Нашият ден". 

"Първото ми съприкосновение със София беше все едно виждах персонажите на Смирненски. Само човек да има очи да види онова, което той е описал. "Витоша, загадъчна и нежна...", "Вечер теменужена"... Сега съм с огромно вълнение, че работя в къщата-музей "Христо Смирненски", дойдох и в квартала, в който е живял. Човек вижда реалните картини, които е създавал, ако и времето да е друго."

Много паметници на културата в България страдат

"Вече къщата-музей е ремонтирана. Тя е готова, за да подредим експозицията – битова и документална. За съжаление извънредното положение отложи малко подредбата на къщата. В момента, в който хората се съвземат от социалната изолация, ще създадем един литературен център "Да бъде ден" при къщата-музей "Христо Смирненски", за да стане тя притегателен център. Този център трябва да се развие не само в посока литература, но и в посока театър, музика. Защото Смирненски като поет е много музикален, той е образен до такава степен, че ти все едно виждаш това, което той пише. Неговата цветарка веднага си я представяш, или всичките тези зимни души."

Рецитали по стихове на Смирненски

"Бих се радвала, ако това го правят и деца, не само актьори. На 18 юни е годишнина от смъртта на поета. Ние предвиждахме да открием къщата-музей по-рано, но не пречи да го направим и сега и да направим възкресение на паметта за него. Ще уточним датата."

А запиташ ли тези звезди неброими:

"Сред житейската сива вълна
вий какво сте?.. Що търсите скръбни, незрими?"
Отговарят чрез своето огнено име:
"Светлина, светлина, светлина"

"Безименните души",1921 – откъс






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на поетическата симфония на Роберт Леви

"Това е пълноводна литературна река с определено течение. Тя е своеобразна симфония в стихове, родена в София, на "Кристал", край Рейн, Майн, Дунав, обогатена от ерудиция и всекидневие", пише редакторът Стефан Иванов на най-новата стихосбирка "Симфония Рейн – Майн – Дунав" на Роберт Леви. Утре (10 септември) на Алеята на книгата в София, а в сряда..

публикувано на 09.09.24 в 17:40

Изложба на Юдит Рита Рабоцки

"Женска природа" се нарича изложбата на скулпторката Юдит Рита Рабоцки, която се открива на 10 септември на две места: галерия "Васка Емануилова" и Институт "Лист" - София. Ето и част от анонса за нея: "Седем тела, изработени от рециклиран материал, постепенно навлизат сред керамичните фигури от постоянната експозиция на Васка Емануилова. В..

публикувано на 09.09.24 в 16:25

Списание ЛИК беше представено на "Аполония"

Събитието беше в рамките на формата "Цената на успеха". Генералният директор на БТА Кирил Вълчев анонсира темите на предстоящите в броеве. Септемврийският ще е посветен на 110-ата година от рождението на Борис Христов, през октомври – на 155 години от създаването на БАН, ноемврийският на фестивала "Синелибри" по повод 10-ата година от..

публикувано на 09.09.24 в 15:50

Галерия "Възраждане" улавя щастието вече 29 години

 "Ловец на щастие" е самостоятелна изложба на художничката Силвия Павлова в пловдивската галерия "Възраждане" , която вече 29 години улавя щастието от досега с доброто изкуство. В "Terra Култура" празнуваме заедно с галеристката и поетеса Краси Алексиева  с един разговор за непрестанното търсене на красивото. За 29 години пловдивската..

публикувано на 09.09.24 в 12:36
Кадър от

Забраненото лице на комунистическото общество

Оправяме се към старите филмови ленти, където архивите са живи. "Terra Култура" припомня на своите слушатели филма "Животът си тече тихо" – емблематичен пример за цензура в българското кино от периода на социалистическия режим. Оригиналното заглавие на лентата от 1957 година е "Партизани". Режисьорите Бинка Желязкова и Христо Ганев споделят..

публикувано на 09.09.24 в 11:54