Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бранимир Митов:

Така се получава, че културата трябва да търси задни дворове

Снимка: Радио Благоевград

Театрите и изпълнителските изкуства бяха тежко засегнати от извънредното положение. В студиото на "Нашият ден" актьорът, режисьор, ръководител на театрална школа Бранимир Митов разказва за опитите си да изнесе в Благоевград сцена на открито.

Оказва се, че по общински разпоредби, отнасящи се до открити търговски площи, трябва да се заплатят по 3,60 лв. на квадратен метър тротоарно право. За тип камерна сцена това прави близо 360 лв.

По този начин общината приравнява артистите с търговците и общо взето препятства търсенето на решения артистите да работят, да могат да се изявяват и да контактуват с публиката във време, в която целият независим сектор е в криза.

Бранимир Митов предлага безвъзмездно и напълно безплатно да прави осветление и звук за артистични инициативи в цялата Благоевградска област. Той е създател на на театралната школа „Ер малък“. В нея се обучават над 30 деца от Благоевград по актьорско майсторство. Той е движещата сила зад проектите „Разказвачът на приказки“, „Нощта на театрите“ в Симитли и на „Талантино“ – преглед на театралните школи, който е един от най-добрите фестивали с конкурсен характер в България. Всички тези инициативи се осъществяват от ДТ „Проф. Енчо Халачев“, на който Митов е директор.

В рубриката "Главен герой" Митов разказва за работата си с децата и за усилията да им осигури сцена и възможност да правят театър, да се учат от утвърдени артисти и да развиват талантите си.

"Защото театърът им позволява да култивират умения за работа в екип, да създават приятелства, да четат и разбират текст, да изграждат един друг свят", казва Митов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35