Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой: Борис Колев

Подкрепата на дребните предприемачи е важна – големите и така ще оцелеят

| обновено на 04.06.20 в 14:51
Борис Колев
Снимка: Кирил Чобанов

Българин може да е отличеният лауреат, който ще влезе в Глобалната зала на бизнес славата за 2020 година. Единственият европеец сред осемте финалисти в конкурса на международната организация Junior Achievement за тази година е сънародникът ни Борис Колев. Жури от над 230 експерти в различни сфери на бизнеса ще гласува до 5 юни. Борис е алумни на JA България, а неговата кандидатура ще бъде оценявана от над 230 души. Победителят ще се нареди до Хенри Форд, Уорън Бъфет и Стив Джобс. Инициативата е на най-голямата глобална организация за предприемаческо и финансово образование в света с над 100-годишна история – Junior Achievement Worldwide. 

От старта си през 1975 г. до 2009 г., Бизнес залата на славата включва 247 лауреати – създатели на успешни компании, пионери в индустрията, както и лидери, променили света. В класацията през годините са били отличени хора като политиците Джордж Вашингтон и Бенджамин Франклин, създателя на едноименните самолети Уилям Боинг, козметичния бос Есте Лаудер, рекламния гуру Дейвид Огилви, инвеститора Уорън Бъфет, автомобилни и технологични пионери като Хенри Форд, Уилям Хюлет и Дейвид Пакард, Стив Джобс, легендата в анимацията Уолт Дисни. Всички те са демонстрирали огромна отдаденост към развитие и подобряване живота на определени общности – местни и глобални. Историята на всеки от тях е вдъхновила милиони млади хора в началото на техния кариерен път.

Социалният предприемач и единственият европеец на финал за Глобална зала на бизнес славата 2020 Борис Колев е главен герой в "Нашият ден". Борис Колев е оценен високо от журито заради успешните си предприемачески и социални проекти от най-ранна възраст, за социалното въздействие на своята дейност и за приноса към следните Глобални цели за устойчиво развитие на ООН: Качествено образование; Устойчиво икономическо развитие и достоен труд; Намаляване на неравнопоставеността; Устойчиви градове и общности; Партньорства за устойчиво развитие.

"За мен това е едно признание. Това са гигантски имена, до които не си представях, че мога да застана, казва Борис Колев.  

"Вярвам, че именно малките и особено най-малките бизнеси ще ни изкарат от кризата много по-лесно, и единственото, което трябва да направим, е да ги подкрепяме. Трябва да подкрепим работодателите. Ключово е да има равнопоставеност. Не съм сигурен до каква степен от раздаването на средства директно има полза и доколко може да стигне за всички, но подкрепата на дребните предприемачи е изключително важна, защото големите така или иначе ще оцелеят, те са подготвени за това." – категоричен е младият социален предприемач.

Чуйте повече в звуковия файл.

Борис започва своята кариера, създавайки първата си компания още на 18 години, основавайки JT International Group – група от компании в сферата на маркетинговите и технологичните иновации. Следват поредица от успешни бизнес проекти и компании в различни сфери. Основател е на една от най-бързо развиващите се софтуерни компании у нас – DigiMark, придобита през 2019-а година от Devexperts. През 2018 г. създава първия в България Рисков фонд за инвестиции в социално въздействащи стартъп компании – Digimark Ventures, който до момента е инвестирал в 8 иновативни стартиращи компании в сферата на здравеопазването, екологията, образованието и развитието на човешкия капитал. През 2007 г. световното бизнес издание "Business Week Worldwide" го позиционира на 2-ро място сред "Най-успешните млади предприемачи в Европа". През 2011 г. печели 2-ро място за наградата "Най-добър млад мениджър на България". През 2013 г. Борис участва в създаването на първата магистърската програма "Корпоративна социална отговорност и финансов мениджмънт" във ВУЗФ, където преподава дисциплината „Социално отговорни практики“.  През 2013 г. попада в първата класация "30 под 30" на младите лидери с най-голям потенциал в страната, според списание Forbes. През 2017 г. Борис влиза в европейската класация FERD’s List, която представя шесте млади предприемачи с най-голямо социално въздействие в Европа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56

"Кошер" – където се срещат хора и идеи

Предстои най-мащабното досега издание на "Кошер" – един от най-интересните формати за среща на идеи, хора и бизнеси, място за ежегодни срещи, които мотивират десетки млади хора да се завърнат и работят в България. За събитието, което ще се състои на 18 септември, разказва в "Нашият ден" Лилия Мерджанова . Инициатор на "Кошер" е..

публикувано на 17.09.24 в 09:22

Полезни и вкусни сладкиши

Силвия Георгиева от Стара Загора се завръща от Лондон, за да създаде постепенно малък център за събития, в който да приготвя полезни и вкусни сладкиши, и да предлага на младежи от уязвими групи възможност за първа работа и натрупване на знания и умения в работата с деца, готвенето и грижата за общността. За дългия път на успеха и смелостта да..

публикувано на 17.09.24 в 08:21

Мария Маркова: От радиото до класната стая – пътят на преоткриването

Посрещаме първия учебен ден в училище "Космос", село Осоица.  Откриването на това учебно заведение връща живота в изоставената училищна сграда и създава възможности за развитието на селото. Училището "Космос" не е просто ново учебно заведение, а част от международната образователна мрежа. След като сградата, проектирана и построена преди близо век от..

обновено на 16.09.24 в 12:18

Как село Осоица стана част от глобалното образование

В училище "Космос" всяка нова учебна година носи надежда за цялата местна общност. Откриването на това учебно заведение, преди години, връща живота в изоставената училищна сграда и създава възможности за развитието на селото. Както споделя Виолета Христова , секретар на читалище "Никола Савов – 1922 г.", по време на изнесеното студио на..

обновено на 16.09.24 в 10:42