Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой: Борис Колев

Подкрепата на дребните предприемачи е важна – големите и така ще оцелеят

| обновено на 04.06.20 в 14:51
Борис Колев
Снимка: Кирил Чобанов

Българин може да е отличеният лауреат, който ще влезе в Глобалната зала на бизнес славата за 2020 година. Единственият европеец сред осемте финалисти в конкурса на международната организация Junior Achievement за тази година е сънародникът ни Борис Колев. Жури от над 230 експерти в различни сфери на бизнеса ще гласува до 5 юни. Борис е алумни на JA България, а неговата кандидатура ще бъде оценявана от над 230 души. Победителят ще се нареди до Хенри Форд, Уорън Бъфет и Стив Джобс. Инициативата е на най-голямата глобална организация за предприемаческо и финансово образование в света с над 100-годишна история – Junior Achievement Worldwide. 

От старта си през 1975 г. до 2009 г., Бизнес залата на славата включва 247 лауреати – създатели на успешни компании, пионери в индустрията, както и лидери, променили света. В класацията през годините са били отличени хора като политиците Джордж Вашингтон и Бенджамин Франклин, създателя на едноименните самолети Уилям Боинг, козметичния бос Есте Лаудер, рекламния гуру Дейвид Огилви, инвеститора Уорън Бъфет, автомобилни и технологични пионери като Хенри Форд, Уилям Хюлет и Дейвид Пакард, Стив Джобс, легендата в анимацията Уолт Дисни. Всички те са демонстрирали огромна отдаденост към развитие и подобряване живота на определени общности – местни и глобални. Историята на всеки от тях е вдъхновила милиони млади хора в началото на техния кариерен път.

Социалният предприемач и единственият европеец на финал за Глобална зала на бизнес славата 2020 Борис Колев е главен герой в "Нашият ден". Борис Колев е оценен високо от журито заради успешните си предприемачески и социални проекти от най-ранна възраст, за социалното въздействие на своята дейност и за приноса към следните Глобални цели за устойчиво развитие на ООН: Качествено образование; Устойчиво икономическо развитие и достоен труд; Намаляване на неравнопоставеността; Устойчиви градове и общности; Партньорства за устойчиво развитие.

"За мен това е едно признание. Това са гигантски имена, до които не си представях, че мога да застана, казва Борис Колев.  

"Вярвам, че именно малките и особено най-малките бизнеси ще ни изкарат от кризата много по-лесно, и единственото, което трябва да направим, е да ги подкрепяме. Трябва да подкрепим работодателите. Ключово е да има равнопоставеност. Не съм сигурен до каква степен от раздаването на средства директно има полза и доколко може да стигне за всички, но подкрепата на дребните предприемачи е изключително важна, защото големите така или иначе ще оцелеят, те са подготвени за това." – категоричен е младият социален предприемач.

Чуйте повече в звуковия файл.

Борис започва своята кариера, създавайки първата си компания още на 18 години, основавайки JT International Group – група от компании в сферата на маркетинговите и технологичните иновации. Следват поредица от успешни бизнес проекти и компании в различни сфери. Основател е на една от най-бързо развиващите се софтуерни компании у нас – DigiMark, придобита през 2019-а година от Devexperts. През 2018 г. създава първия в България Рисков фонд за инвестиции в социално въздействащи стартъп компании – Digimark Ventures, който до момента е инвестирал в 8 иновативни стартиращи компании в сферата на здравеопазването, екологията, образованието и развитието на човешкия капитал. През 2007 г. световното бизнес издание "Business Week Worldwide" го позиционира на 2-ро място сред "Най-успешните млади предприемачи в Европа". През 2011 г. печели 2-ро място за наградата "Най-добър млад мениджър на България". През 2013 г. Борис участва в създаването на първата магистърската програма "Корпоративна социална отговорност и финансов мениджмънт" във ВУЗФ, където преподава дисциплината „Социално отговорни практики“.  През 2013 г. попада в първата класация "30 под 30" на младите лидери с най-голям потенциал в страната, според списание Forbes. През 2017 г. Борис влиза в европейската класация FERD’s List, която представя шесте млади предприемачи с най-голямо социално въздействие в Европа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31