Какво показва Индексът на административния капацитет на държавната администрация за 2019 г., според аналитичния доклад, публикуван за трета поредна година в средата на месец май. Анализиран е административният капацитет за добро управление на представителна извадка от структури на изпълнителната власт от централната и териториалната администрации за периода октомври – декември 2019 г. по 56 критерия. Подготвена ли е държавната администрация достатъчно?
Проф. д-р Борислав Борисов, преподавател в Стопанската академия „Димитър Ценов“ в Свищов, лектор в Института по публична администрация към МС, създател на методологията и ръководител на екипа, който е направил изследването, дава разяснения в "Нашият ден".
Целта е да се анализират съвпаденията в разбиранията, мненията и оценките на отговорни лица от системата на държавната администрация относно наличието на административен капацитет за добро управление и на базата на техните оценки да се формира единен за цялата система индикатор, който да дава ясна представа за неговото равнище. То има за цел модернизиране на държавната администрация.
"И на мен ми се иска администрацията да работи по-бързо, по-добре, да са по-вежливи служителите... Още преди 5 години регистрирахме в Патентното ведомство търговската марка "Най-добра администрация". Тогава започнахме с изследвания, оценки на различни сектори и структури на държавната администрация, а от 3 години насам по една нова методика изчисляваме и комплексен Индекс на административния капацитет на държавната администрация в Република България.
Индексът на административния капацитет на държавната администрация да предоставя добро управление на гражданите е важен, защото дава представа дали се придвижваме напред. Ние имаме много документи, приети за подобряване, за модернизиране, за развитие на държавната администрация. Имаше и министерство на държавната администрация... Сега има действаща стратегия за развитие на държавната администрация, стратегия за развитие на електронното управление, стратегия за киберсигурност, за вътрешен контрол в публичния сектор... Всички тези документи са насочени към едно – да се подобри капацитетът на държавната администрация у нас, за да отговаря на потребностите на обществото. Ние измерваме комплексно и по групи. Докладът е разпратен на всички държавни структури."
Проф. Борисов обясни, че догодина ще има специално изследване за това как е реагирала държавната администрация на здравните и икономически последици от Covid-19 и подчерта, че броят на работещите в администрацията не е толкова важен, а е по-важно как тя се справя – равномерно ли е натоварена, добра ли е комуникацията вътре, какво е професионалното ѝ развитие (статус и т.н.).
Повече можете да научите от звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg