Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът Атанас Хранов и неговите „Заливи и портрети“

4
Снимка: rakursi.com

„Светът в новата изложба на Атанас Хранов „Заливи и портрети“ е все по-фрагментарен, а животът в него – все по-лек и милостив. В заливите морето отдъхва от самото себе си. В портрета лицето се взира в самото себе си“. Тези думи на поета Александър Секулов ни въвеждат най-точно в новата самостоятелна изложба на художника Атанас Хранов, която може да бъде видяна в галерия „Ракурси“ до 20 юни.

Посвещението е: „Заливи и портрети“, но едно от интересните и важни неща е, че през портретите „прозират“ заливите, пейзажите, разговора за морето, за пътуването, за безкрая, за борбата със стихиите навън и навътре в същността ни. Тук Атанас Хранов е по-различен, знаците и кодовете в тях като под микроскоп, ни насочват към образи, които носят митологична или емоционална същност. 

Много често художникът уточнява – аз не съм мореплавател, аз пътувам с приятели и истински моряци по морета и океани, за да изпитам истинската стойност на свободата и безкрая, за да прекъсна въжетата и ограниченията на бита и човешката ни същност, и видя други хоризонти, други емоции и да се заредя с енергията на тези природни дадености. Заливите, онези пристанища и баровете в тях, срещите в Гран Канария с истински моряци, вълшебните светове и срещи с подводния свят ще бъдат винаги в същността на този артист, който работи неподправено и неуморно. 

Една среща по време на нощна вахта с два огромни кита със светещи странни повърхности, приближили кораба, са като среща с „Моби Дик“ като досег до загадъчното и неуловимото, което спира дъха ни. Те са докосване и до космоса и до първичния океан, което ни кара да излизаме от черупката на човешкото битие. Картини като урок по астрономия, или Съзвездие Риби, или нощна вахта, или На път за Валенсия карат художника да чува душата си, да усеща легендите и библейските разкази за морски приключения с цялото си същество.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44

Ноемврийският брой на списание "Лик" е посветен на "Синелибри"

Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..

публикувано на 02.12.24 в 12:20
Димитър Павлов

"Писма и ноктюрни" с младия художник Димитър Павлов

Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..

публикувано на 02.12.24 в 12:12

Класиците

Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на отделните нации, но и на човечеството като цяло. Говорим за фигурите на т.нар. "класици“ както на..

публикувано на 02.12.24 в 11:17