Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Портрет – скулптура и живопис на "Шипка" 6

Названието „Портрет“ поставя жанровата и тематична рамка на общата изложба на секциите „Живопис“ и „Скулптура“ в СБХ. В галерията на "Шипка" 6 в обновените 3 зали на първия етаж се представя мащабна обща изложба, озаглавена "Портрет" – живопис и скулптура.

В експозицията са представени 86 живописци и 56 скулптори със 114 картини и 70 скулптури в двата жанра, автори от различни поколения – от утвърдени имена до най-младите, току-що завършили своето образование. Изложбата е широко отворено пространство за представяне на жанра Портрет в цялото му разнообразие – от традиционния поглед до иновативни, провокиращи визията на жанра произведения. Това е предпоставка за преглед и проверка на виталността и креативността на този жанр в динамиката на бързо променящия се социокултурен контекст.

Изложбата предлага плуралистичен и толерантен поглед, като събира в едно пространство широк и богат спектър от възгледи и пластични изразявания. В експозицията едновременно и паралелно съществуват, доказват своята жизненост полярно противоположни, дори конфронтирани естетически позиции – от академичен реализъм до условни и абстрахирани визии, от поетични и фантазни светове до крайно експресивни жестове. Това многообразие създава представа за днешното състояние на този традиционен жанр в изкуството. Предлага богат материал за обсъждане на жизнеността на портрета като лично пространство за творческо осъществяване. Това е проект, който дава енергия на срещата и конфронтацията на крайно противоположни артистични визии на паралелно съществуване и сблъсък на конвенционални разбирания с иновативни, провокиращи и проблематизиращи границите в традиционните представи за портрет.

В изложбата почетно е представен един от "законодателите" в този жанр – проф. Андрей Даниел.

Могат да бъдат видени творбите на: Тома Върбанов, Николай Майсторов, Моника Попова, Дарина Янева, Емил Попов, Любен Костов, Филип Попов и много други.

В изложбата бяха присъдени четири награди:

  • Награда от Съюза на колекционерите – Ваклин Василев, скулптура
  • Награда от г- н Емил Иванов – Николай Русчуклиев, живопис
  • две награди от г-н Тодор Стайков за млад автор: 

     - за живопис – Силвия Богоева 
     - за скулптура – Шабан Хюсмен

Изложбата може да бъде видяна до 30 юли 2020 г.

Чуйте в звуковите файлове как художникът проф. Станислав Памукчиев и скулпторът Иван Русев, членове на журито, представиха тенденциите и обявиха трите награди, присъдени от колекционери за постижения в жанра Портрет.

Фотографии – Ани Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25