Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почина режисьорът Джоел Шумахер

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 80-годишна възраст почина легендарният режисьор Джоел Шумахер, съобщава Variety. Режисьорът на филми за Батман е издъхнал в понеделник сутринта в Ню Йорк след дълга битка с рака.

Шумахер започва кариерата си като дизайнер на костюми. През 1976 г. той пише първия си сценарий за филма „Спаркъл“. Режисьорският му дебют е  “Невероятната миниатюрна жена” от 1981 г. с Лили Томлин в главната роля.

Сред най-известните филми на режисьора са „Батман завинаги“, „Батман и Робин“, „Време да убиваш“, "Линия на смъртта", „Фантомът от операта“, както и няколко епизода от сериала „Къща от карти“.

Кариерата на Шумахер преминава през различни етапи от хорър драми и диско филми през 70-те до супергеройски продукции през 90-те, като пътем въплъщава на екран част от трилърите  на Джон Гришъм.

Вероятно най-интересният му филм е "Пропадане" от 1993 - ситуиран в един-единствен ден, в който животът на героя на Майкъл Дъглас, "бяла якичка" от Лос Анджелис, се срива психически и пропада шеметно. Филмът е изтъкан от морална двузначност, която никой не е очаквал от режисьора.
"Пропадане" е също толкова актуален и днес, когато темата за насилието и границите на търпимостта, отново е на дневен ред.

"Джоел не просто ми даде шанс, той се бори за мен - каза пред "Варайъти" Матю Макконъхи, чиято звезда изгрява от "Време да убиваш" на Шумахер. Актьори като Шарън Стоун и Кийфър Съдърланд го помнят като най-топлия, лъчезарен и весел режисьор, с когото да работили.
Сред другите актьори, чиято кариера подпомага, са Джулия Робъртс, Колин Фарел, Джерард Бътлър.  

По отношение на репутацията си на обичлив и мил режисьор Шумахер споделя в свое интервю: "Когато хората казват, че съм добър и щедър към всеки член от екипа, мисля, че е понеже аз също се нуждая от тях. В известен смисъл, аз още съм бедното, самотно хлапе, около което е целия квартал, и то трябва да бъде част от него. А начинът да се впишеш е да накараш хората да те харесват."

Шумахер ще остане в историята и с „8 мм“ с Никълъс Кейдж в главната роля, както и с нетипичната роля на Джим Кери в „Числото 23“.

Източник BBC, Variety, Guardian



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цанко Дюстабанов

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" . В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова , организатор и планински водач. Цанко Дюстабанов несъмнено е един от..

публикувано на 19.07.24 в 12:18
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Левски е този, който учи българите да пишат с дела

Ден след 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с писателката Здравка Евтимова – за необходимостта от светлия облик на Дякона. Дядото на Евтимова кръщава баща ѝ с името на Левски, за да расте в бедната му къща един смел, свестен човек – такъв, който държи на дома, на родната земя и на думата си. "..

публикувано на 19.07.24 в 10:27
Атанас Карадечев

Скулпторът Атанас Карадечев, който извайва образа на Апостола

С нежна решителност и дълбока вяра скулпторът Атанас Карадечев извайва образа на Апостола, побиращ в себе си душата на българския народ. По повод 187 години от рождението на Васил Левски в пловдивското с. Марково бе открит поредният паметник, дело на Карадечев . Скулпторът гостува в "Нашият ден", за да сподели своето усещане за смисъл и..

публикувано на 19.07.24 в 09:55

Франсоа Артог за времето и неговите кризи

Франсоа Артог нарича книгата си "есе по концептуална история", а основната нишка в него е "режимът на историчност", чиято цел винаги е била (по думите му) да осветлява кризите на времето, т. е. онези моменти, в които ориентирите се разлюляват и настъпва дезориентация, когато се объркват начините на съчленяване на минало, настояще и бъдеще. Както..

публикувано на 19.07.24 в 08:45

Кунцю операта – възпяване на природната мъдрост и красота

Кунцю операта е сред най-обичаните китайски традиционни опери, които продължават да вълнуват зрителите и до днес. От 2003 година древната музикална драма е включена в списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството. На нейния "език" са направени някои от най-големите китайски класически произведения. Спектаклите в този жанр..

публикувано на 18.07.24 в 16:22