Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой:

Проф. Христо Белоев: Университетът е моя живот

Снимка: Русенски университет

Ректорът на Русенския университет "Ангел Кънчев" проф. Христо Белоев, д-р на техническите науки и член-кореспондент, е главен герой в ''Нашият ден''. Избран е за ректор през 2007 година. Научните му интереси са в областта на: проектиране на земеделска техника; комбинирани работни органи и комбинирани машини; изследване и изпитване на земеделска техника; ерозия и противоерозионни технологии; устойчиво земеделие, транспорт, енергийна ефективност; екология; висше образование; Има над 400 научни публикации, 20 монографии, 30 патенти и полезни модели, 20 учебници и учебни помагала. Ръководство и участие в над 40 проекти с международно и общонационално значение, вкл. и съвместни изследвания с колективи и учени от други държави. Отличаван многократно за научна, научно-приложна, преподавателска и публична дейност. Носител е на наградата за наука "Питагор" за 2013 година.

Проф. Белоев разказа за дейността на университета, защото съдбата му е свързана вече доста време с него.

"Университетът е моя живот и винаги съм се стремил да издигам престижа и ролята и на висшето образование, и на науката, и да се сравняваме с водещите в целия свят."

Университетът "Ангел Кънчев" в Русе е един от първите в страната по степен на дигитализация и прилагането на иновативни технологии в обучението. По време на извънредното положение използва дистанционната форма на обучение и своя електронно базирана платформа. Това им дава възможност да приключат летния семестър навреме, без удължаване. 95% от целия образователен процес на университета е базиран в облачна технология. Университетът е партньор в много европейски проекти и програми, най-вече в областта на компютърните технологии. Водещ партньор е в проект съвместно със 75 университета в изграждането на мрежа от центрове за иновационни образователни технологии. 

Русенският университет предава опита си на училищата в Русе за въвеждане на нови начини на преподаване. Инициира в МОН и в последните години работи за Национална програма за адаптиране на образованието към дигиталното поколение.

През 2019 година в Русе реализират проект "Русе – град на иновативните училища". Участват всички училища, заедно с университета и включва и обучение на учители за работа с дигиталните технологии.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35