Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой:

Проф. Христо Белоев: Университетът е моя живот

Снимка: Русенски университет

Ректорът на Русенския университет "Ангел Кънчев" проф. Христо Белоев, д-р на техническите науки и член-кореспондент, е главен герой в ''Нашият ден''. Избран е за ректор през 2007 година. Научните му интереси са в областта на: проектиране на земеделска техника; комбинирани работни органи и комбинирани машини; изследване и изпитване на земеделска техника; ерозия и противоерозионни технологии; устойчиво земеделие, транспорт, енергийна ефективност; екология; висше образование; Има над 400 научни публикации, 20 монографии, 30 патенти и полезни модели, 20 учебници и учебни помагала. Ръководство и участие в над 40 проекти с международно и общонационално значение, вкл. и съвместни изследвания с колективи и учени от други държави. Отличаван многократно за научна, научно-приложна, преподавателска и публична дейност. Носител е на наградата за наука "Питагор" за 2013 година.

Проф. Белоев разказа за дейността на университета, защото съдбата му е свързана вече доста време с него.

"Университетът е моя живот и винаги съм се стремил да издигам престижа и ролята и на висшето образование, и на науката, и да се сравняваме с водещите в целия свят."

Университетът "Ангел Кънчев" в Русе е един от първите в страната по степен на дигитализация и прилагането на иновативни технологии в обучението. По време на извънредното положение използва дистанционната форма на обучение и своя електронно базирана платформа. Това им дава възможност да приключат летния семестър навреме, без удължаване. 95% от целия образователен процес на университета е базиран в облачна технология. Университетът е партньор в много европейски проекти и програми, най-вече в областта на компютърните технологии. Водещ партньор е в проект съвместно със 75 университета в изграждането на мрежа от центрове за иновационни образователни технологии. 

Русенският университет предава опита си на училищата в Русе за въвеждане на нови начини на преподаване. Инициира в МОН и в последните години работи за Национална програма за адаптиране на образованието към дигиталното поколение.

През 2019 година в Русе реализират проект "Русе – град на иновативните училища". Участват всички училища, заедно с университета и включва и обучение на учители за работа с дигиталните технологии.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31