Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завръщане към спомена с Лайла Биали

БНР Новини
Снимка: Еdith Maybin/lailabiali.com

Джаз клуб ви посреща с „Монолит“, композиция на Лайла Биали (Laila Biali). Това е втората поред пиеса в нейния албум “Out of Dust” – „Изтупване от праха“, ако следваме английския идиом.

Заглавието може поетично да изразява и „Завръщане към спомена“. Това също е вярно, когато е отнесено към събитията в живота на самата Лайла Биали. Канадската пианистка и певица даде на света тази продукция през пролетта на 2020 година. Повечето композиции, които изпълнява са нейни.

Респектират с изчистен, лаконичен, зрял почерк. Албумът “Out of Dust” напомня пъстро пано, гоблен или свободно подредена картинна изложба с подвижни, преливащи едно в друго цветни полуреални и натурални изображения. Пуристите биха задали въпрос дали това изкуство е джаз или поп музика и вероятно ще сгрешат.

При Лайла Биали си дават среща арт натрупвания, дошли през вековете до наши дни, минали през погледа и душевността на талантлива личност, която преди да бъде омаяна от вълшебството на джаза е стъпила солидно върху академична, клъстерна основа за нейните вокални и пиано-умения.

Продукцията на Лайла Биали бе представена от Цвети Бахариева в „Жълтата подводница“ по програма „Христо Ботев“, но хубаво е, когато доброто изкуство очарова по-широка аудитория, дори повторено.

Стара е истината, че за да възприемеш пълноценно едно художествено произведение, един, дори два пъти досег с него не стигат. Французите имат и поговорка: Jamais deux sans trois, никога две – без три.

Неслучайно Лайла Биали пее на английски, но и на френски език. Все пак, тя е от Канада, макар и родена в Британска Колумбия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Концертгебау оркестър

Кантатно-ораториална вечер с духовна музика

В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес..

публикувано на 04.05.24 в 07:05

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50