Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История с капитални букви

БНР Новини
Исторически парк край село Неофит Рилски
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво представлява комплексът „Исторически парк“ край село Неофит Рилски и защо предизвика интереса и въпросите на журналистите?

Как се финансира това начинание? Имат ли защита акционерите, участващи с парите си в проекта? Може ли да се набира капитал без  одобрен проспект от Комисията по финансов надзор? Остават ли въпроси, зададени от журналистите, на които няма отговор?

Какви са Тяхно Величество доказателствата?

Защо разследващият журналист от „Капитал“ Йоан Запрянов бе  обявен за издирване в село Неофит Рилски?

За какъв проект говорим? Каква е неговата  образователна функция? Ще помогне ли той българите да се почувстват по-значими, по-уверени и по-обединени като народ? Отговаря ли  идеята и нейното осъществяване на достоверността на историческите факти? Освен културното и духовното извисяване на нацията, към какви други цели се стремят създателите му? Какви са социалните  и икономическите приоритети на  акционерно дружество „Исторически парк“?

Опитваме се да намерим отговор на всички тези въпроси с журналиста от в. „Капитал„ Йоан Запрянов и Ивелин Михайлов, изпълнителен директор на акционерното дружество „Исторически парк“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46