Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скрит живот: Храната никога не се разваля в градината на изкуствените удоволствия

Поглед към „Живот след: Градината на изкуствените удоволствия“, автор: Албена Баева

Всъщност… тук иде реч за три различни антиутопично-(пост)пандемични като тематика изложби в „Галерия Галерия“, които можете да разгледате в момента. Това са съответно „Тук храната никога не се разваля“ на Марина Генова (до 11 септември), „Живот след: Градината на изкуствените удоволствия“ – продължение на експериментите на Албена Баева с изкуствен интелект, създаващ човешко-нечовешки същества и донякъде намигване към Йеронимус Бош (до 30 юли) и „Скрит живот“ на Калина Димитрова – също съпътстваща програма на рутер-галерията (като триптиха на Албена Баева), реакция на Ковид-кризата: видео-експеримент с фотографии на отсъствия и звучащи тъмни петна (всякакви градски шумове – звънци на входни врати, кучета, гласове, финални ръкопляскания, напомнящи горене на сухи съчки), който трябваше да е видим и достъпен официално до 22 юли, но поради актуалността на цялостната Ковид-ситуация продължава за неопределено време.

Припомняме, че рутер-галерията „Галерия Галерия“ на ул. „Елисавета Багряна“ срещу Агенцията по вписванията е формат, който е нов за тукашните ширини и който (макар да съществува съвсем непреднамерено по-отрано) отговаря изключително адекватно на настоящата ситуация: от една страна избягвайки крайностите на онлайн-събитията (все пак трябва да излезете от дома си и да отидете на определения адрес, за да разгледате съответната изложба), а от друга – бидейки изключително подходящ за спазване на социалната дистанция. С Албена Баева и Рене Беекман, първите рутер-галеристи в България, разговаряме за трите изложби в „Аларма“.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

SoFest ще зарадва столичните меломани този месец

Фестивалът SoFest радва столичните меломани и техните гости със симбиоза от изкуства на високо ниво вече седма година, а този път – в цели три издания. Организаторите се движат през сезоните мощно, уверено и обмислено, като се въздържат от експанзивно взети решения и залагат на градска култура и музика, които следват европейските стандарти. Проявите..

публикувано на 13.05.24 в 14:40

Петър Стоянович: За ненужната носталгия и необходимата история

На територията на спомените, житейските уроци и безкомпромисното съществуване – разговор в "Terra Култура" с Петър Стоянович за премиерата на книгата "Несвършващо време", която предстои днес (13 май) от 18:30 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . Стоянович открива в себе си и детето с хубавите спомени, и неспокойния..

публикувано на 13.05.24 в 12:57
Марио Ангелов (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Марио Ангелов и неговите мюзети

Марио Ангелов е възпитаник на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София. След това се дипломира в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност пиано. След дипломирането си започва работа като пианист в Симфоничния оркестър на БНР. През 2017 г. става продуцент "Симфонична музика" в БНР и работи в звукозаписния..

публикувано на 13.05.24 в 11:26

Дни на отворените врати в Регионална библиотека "Христо Ботев" - Враца

Дни на отворените врати предстоят в Регионалната библиотека "Христо Ботев" - Враца в периода от 13 до 18 май. Инициативата се провежда в рамките на Националната библиотечна седмица, организирана от Българската библиотечно-информационна асоциация, в партньорство с фондация "Глобални библиотеки – България". За програмата и събитията в "Нашият ден"..

публикувано на 13.05.24 в 09:25

Спомен за Катя Филипова

В рубриката "Епизоди от живота" почитаме живота и творчеството на певицата Катя Филипова, по повод 75 години от рождението и 12 години от кончината ѝ. Катя Филипова, родена на 13 май 1949 година във Варна, израства в музикално семейство с дълбоки корени в руската история. Някои от тях са били губернатори, генерали, композитори, оперни певци и други хора..

обновено на 13.05.24 в 08:52