Всъщност… тук иде реч за три различни антиутопично-(пост)пандемични като тематика изложби в „Галерия Галерия“, които можете да разгледате в момента. Това са съответно „Тук храната никога не се разваля“ на Марина Генова (до 11 септември), „Живот след: Градината на изкуствените удоволствия“ – продължение на експериментите на Албена Баева с изкуствен интелект, създаващ човешко-нечовешки същества и донякъде намигване към Йеронимус Бош (до 30 юли) и „Скрит живот“ на Калина Димитрова – също съпътстваща програма на рутер-галерията (като триптиха на Албена Баева), реакция на Ковид-кризата: видео-експеримент с фотографии на отсъствия и звучащи тъмни петна (всякакви градски шумове – звънци на входни врати, кучета, гласове, финални ръкопляскания, напомнящи горене на сухи съчки), който трябваше да е видим и достъпен официално до 22 юли, но поради актуалността на цялостната Ковид-ситуация продължава за неопределено време.
Припомняме, че рутер-галерията „Галерия Галерия“ на ул. „Елисавета Багряна“ срещу Агенцията по вписванията е формат, който е нов за тукашните ширини и който (макар да съществува съвсем непреднамерено по-отрано) отговаря изключително адекватно на настоящата ситуация: от една страна избягвайки крайностите на онлайн-събитията (все пак трябва да излезете от дома си и да отидете на определения адрес, за да разгледате съответната изложба), а от друга – бидейки изключително подходящ за спазване на социалната дистанция. С Албена Баева и Рене Беекман, първите рутер-галеристи в България, разговаряме за трите изложби в „Аларма“.
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg