Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

110 години от Тръпковата галерия

Портрет на Тръпко Василев. Български исторически архив – Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Първата художествена галерия в София остава в съзнанието на столичани под името на своя създател през есента на 1910 г. Тръпко Василев. Тръпковата галерия се намира на ул. „Аксаков“ №18 и просъществува до 1944 година. През това време тя се превръща в културно средище и събира редица художници и писатели. В нея излагат творбите си Никола Танев, Александър Мутафов, Константин Щъркелов, Никола Маринов, Антон Митов и много други. А самият Тръпко Василев е наречен от Никола Танев „българският Третяков“.

По идея на група съмишленици галеристи и колекционери, които осмислят себе си като последователи на Тръпко Василев, на 29 юли (12.30 часа) в градинката на "Кристал" в столицата се открива изложбата „110 години от създаването на тръпковата галерия. История, архиви, творби“. Представени са фотографии, документи, архивни чертежи и художествени произведения на автори, работили през първата половина на ХХ век. Куратор и автор на проекта, който ще има своя втора част през месец септември с художествена изложба във филиала на Софийска градска галерия – "Васка Емануилова", е доц. д-р Благовеста Иванова.

Чуйте повече за изложбата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истина или лъжа

"Фалшификациите съпътстват цялата история на човечеството, мотивите са много и различни и няма нищо ново под слънцето" – казва Иглика Мишкова, куратор от българска страна на изложбата "Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите", която може да се разгледа в Етнографския музей в София. Тя е дело на Дома на европейската история, музеят..

публикувано на 17.07.24 в 14:25

Днес е Световният ден на емотиконите и емоджитата

Днес (17 юли) е Световният ден на емотиконите и емоджитата – средства, с които допълваме писменото си общуване в интернет, за да компенсираме поне частично дефицита в комуникацията, породен от липсата на гласа и физическия ни образ. Човек би сметнал, че емоджи, както и емотикон, е дума, свързана с емоции, но всъщност не е така – японска е и..

публикувано на 17.07.24 в 12:46
Марин Георгиев

"Заговорът на мъртвите" – нова мемоарна книга на Марин Георгиев

"От 80-те години на миналия век, когато започнах мемоарите си, до днес са изтекли четири десетилетия, в които се опитвам да побера шест. С всяко от тях растеше и възможността което е било , да бъде казано както е било  – нещо, от което се боим. Позволих си да го направя както предците ни, които наистина са били свободни хора и в свободно, и в..

публикувано на 17.07.24 в 12:10

Деветте слона, които превръщат София в артистична сцена

В разгара на лятната програма за изкуство в града "Девет слона", която продължава до 21 юли в София, в "Нашият ден" разговаряме с нейния куратор Виктория Драганова от пространството Swimming Pool. Английският израз "слонът в стаята" се отнася до онези очевидни неща, за които не говорим – такова е може би изкуството в градска среда. Ето как..

публикувано на 17.07.24 в 11:30

Национална награда "Георги Джагаров" за Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели връчи националната литературна награда за патриотична поезия "Георги Джагаров" за 2024 г. на Боян Ангелов. Дни преди рождения ден на поета Георги Джагаров – 14 юли, в писателския клуб "Парнас" се проведе официална церемония за 21-ви път. Началото на тази традиция бе поставено през 2004 г., когато за първи носител  на..

публикувано на 17.07.24 в 11:15