Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малкият бизнес преминава към свободния пазар на електроенергия – готовност и предизвикателства

Снимка: БГНЕС

От 1 октомври 2020 г. близо 300 хил. фирми трябва да преминат към свободния пазар на електроенергия. Доколко бизнесът е готов за тази крачка, запознат ли е с процедурите, доставчиците, сроковете, условията и на каква цена ще заплаща електроенергията?

Водещият Александър Райчев търси отговорите на тези и други въпроси в студиото на „Нашият ден“ заедно със събеседниците инж. Константин Велев, енергиен експерт на Националната асоциация за малък и среден бизнес, Соня Кадиева,  председател на Управителния съвет на Асоциация свободен енергиен пазар, Иванка Диловска, член на УС на Институт за енергиен мениджмънт, и проф. Валентин Колев, енергиен експерт и декан на Електротехническия факултет в Техническия университет - София.

Много от малките фирми още не знаят, че са длъжни да изберат доставчик и какви са изискванията – става ясно от анкетата на Росица Александрова, направена в столичен квартал.

„Ако трябва спешно да се реагира, един от начините е малкият бизнес да се присъедини към обществените поръчки на общините.
Трябва да има обединение на потребителите, които да застанат срещу евентуална монополизация и евентуален картел. – каза инж. Константин Велев и допълни – За съжаление, във форумите, които организирахме политическите сили не проявиха интерес, само от политическо движение „Социална мрежа“ поискаха някакви рамки в които да помогнат на малкия и среден бизнес най-малкото с информация.
Много би ми се искало българския бизнес да си помисли за междинно производство на електроенергия, за да може да има система поне на енергийна самодостатъчност.
Собственик на малък бизнес трудно може да се оправи самостоятелно на енергийния пазар.“


Соня Кадиева: „Клиентите трябва да са информирани,  трябва да четат какво точно им се предлага и да прецизират какво избират.
Компонентите на ценообразуването са: цена на активна ел. енергия, цени за мрежови такси (определят се от КЕВР) към тях има цена - задължение към обществото (не се договаря), акциз и ДДС.
Много е важно клиентите да са информирани какво се предлага на пазара – да съберат поне три оферти, да не се чака последния срок, който е 10 септември, и да е сигурен, че са включени всички такси, а не после да бъдат добавени.“

„Хората трябва да се концентрират върху цената за енергия – цената за нощна и дневна енергия – това са двата компонента, които ще се променят при наличие на нов доставчик. Всичко останало (цени за достъп, за пренос, данъци и акцизи) се определят от регулатора. Трябва да стане ясно дали в цената за енергия е включена и цената за балансиране (разходите на търговеца за балансиране и неговата печалба).“ Цялото експертно мнение на Иванка Диловска чуйте в звуковия файл.



Проф. Валентин Колев: „Всеки стопански потребител може да си направи проучване и да си избере доставчик на електрическа енергия или да сключи договор с търговските електроснабдителни дружества на големите компании.“ Какво още каза чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31