Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Киряков: Да се снимаш с внуците не е план за излизане от кризата

Това е изключително сложна ситуация, в която тези прости решения могат да се окажат и пагубни, смята политологът

Георги Киряков
Снимка: Кирил Чобанов

Очаква се днес премиерът Бойко Борисов да вземе важно решение. Блокадите на ключове кръстовища продължават. Протестиращите пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" заявиха пред БНР, че в знак на добра воля ще преместят лагера си и ще се присъединят към съмишлениците си пред Министерския съвет. 

Политологът Георги Киряков коментира различните послания на политиците през последните дни в "Нашият ден". Киряков не смята, че още днес ще има оставка на премиера, което се иска от протестиращите. Той подчертава също, че искането за машинно или електронно гласуване също не е панацея при евентуални предсрочни или пък редовни избори, защото който пожелае изборни манипулации – така и така ще ги направи.

"Това решение се очаква още от началото на самите протести. Но все пак Бойко Борисов не взема сам решенията, въпреки че досега е показал, че точно това се случва. В тази ситуация има още един допълнителен фактор и това са коалиционните му партньори от Обединени патриоти (ВМРО и НФСБ). Едно е премиерът да се оттегли, друго е и правителството да се оттегли и да се разпусне парламентът, или да се направи опит да се състави ново правителство. Това са различни неща и нюанси, върху които трябва да се обръща особено внимание.  

Киряков смята, че става дума за сложно и тежко политическо решение – не става въпрос само за дома и за внуците... Защото Борисов не е само дядо на своите внуци, той е и министър-председател на Република България. "Не знам дали разбира той самият, в този случай, че тези подсказки със снимки и с кратки коментари всъщност могат да тласнат страната в сериозна политическа криза. Не става въпрос за исканията на протестиращите, нито за личната оставка на премиера. Става въпрос за оставката на Министерски съвет и за път към предсрочни парламентарни избори."

Беше ли публикацията в сп. "Шпигел" катализатор на процесите в момента?

"Може би това е капката, която е преляла чашата, защото нали си даваме сметка, че имаше изтекли записи, имаше снимки от най-личното пространство на премиера, имаше обвинения от страна на "дубайския емигрант" срещу премиера и срещу финансовия министър. Това са натрупвания, които вероятно са дали основания на премиера Борисов да си каже, че е време да си каже, че е взел най-важното за себе си решение. Но тук трябва да се мисли стратегически. Защото да се снимаш с внуците и да казваш иносказателно някакви неща не е план за излизане от кризата, най-малкото защото самият той предвижда още по-сериозна криза от октомври нататък, свързана с икономическите и здравните последици от коронавируса и възможността за втора вълна. Това не е детска игра и игра на дядо с внучета... Ето защо това му поведение е проблем. Не само Борисов се колебае, неговата партия се колебае."

Политологът подчерта, че това е изключително сложна ситуация, в която тези прости решения могат да се окажат и пагубни



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53