Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Радосвета Стаменкова

Колко традиционни са ценностите на българина

Живеем с дилемата хем нещо да се случи, хем нещо да не стане

| обновено на 17.08.20 в 11:45
Снимка: БГНЕС

Времето за избор в човешкия живот е непрекъснато. И този избор е толкова личен и толкова повлиян от силата на личността и това, което се случва в обществото. Най-вече изборът се кове вътре в семейството. Родовата памет работи много сериозно. Какво точно се случва в българското семейство и доколко битовото и духовното ниво предопределят нашите избори?

Д-р Радосвета Стаменкова от Асоциацията по семейно планиране коментира темата в "Нашият ден":

Традиционните ценности

"Ние, българите, много искаме някаква промяна и нещо хубаво да ни се случи, но същевременно все ни е страх нещо да не стане. И живеем с дилемата хем нещо да ни се случи, хем нещо да не стане. 

Добре е да си уеднаквим понятията. Първото клише още от училище е, че българинът е много трудолюбив и много гостоприемен. Гостоприемството и трудолюбието са ли наши традиционни ценности, или са по-скоро нещо, което много ни се иска да бъдем, но не сме. Идеята за пожелателното мислене. На мен ми се иска да вярвам, че ние, като традиционна ценност имаме това да се грижим за бедните и слабите, да помагаме на тези, които имат нужда, като общество. Бих искала да вярвам, че от семейна гледна точка традиционна ценност е това да се погрижиш за възрастните си родители. Ще ми се да вярвам и че традиционна ценност е възпитанието и отглеждането на децата с любов, с подкрепа. 

Задавам си и въпроса е ли традиционна ценност шопската салата? Или хорото пред Народния театър? Или хорото в Тунджа? Трябва да видим около какво изграждаме мирозданието си."

Д-р Стаменкова подчерта, че нагласите са на ниво семейство и на ниво общество. Може би хората трябва да се замислят какво се разбира под "традиционна ценност"? Тя отправи пожелание хората в семейството да си говорят и да се изслушват помежду си, защото това е основата, върху която стъпва по-нататък създаването на критично мислене.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36