Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христиан Митев:

Процедурата по доброволно изпълнение като антикризисна мярка

Способът, който ние предлагаме, има за цел да уреди извънсъдебно по облекчен ред отношенията кредитор – длъжник

Снимка: БГНЕС

Около 90% от бизнеса у нас се състои от микро- и малки предприятия. Те понесоха основния удар от пандемията и продължават да изпитват затруднения. Според множество анализи и прогнози се очаква през следващите месеци и година фалитите да достигнат 21%. Някои прогнози достигат дори до 30% несъстоятелност на малките фирми, по сведения на Асоциацията за защита на потребителите. Голяма част от малките предприемачи не могат до достигнат и половината от предишните си обороти. 

На този фон се очаква тази есен депутатите в най-кратки срокове да приемат на второ четене Закона за доброволно изпълнение, който в момента има ефекта на антикризисна мярка.

За промените в Гражданския процесуален кодекс, които уреждат доброволното събиране на вземания, като антикризисна мярка в полза на бизнеса и гражданите, разяснения даде в "Законът и Темида" Христиан Митев, депутат от НФСБ и заместник-председател на правната комисия в парламента:

"Отдавна се говори за въвеждането на процедура за доброволно предварително изпълнение, преди да имаме влязъл в сила съдебен акт. Причината да направим сега тези предложения е икономическата криза, която, за съжаление, съпътства и пандемията от коронавирус и която води до натрупване на задължения и от гражданите, и от фирмите. 

Способът, който ние предлагаме, има за цел да уреди извънсъдебно по облекчен ред отношенията кредитор – длъжник, така че да им даде възможност по най-безболезнен и за двете страни начин да бъдат осъществени техните договорни отношения, вкл. длъжникът да изпълни своето задължение по начин, който няма да го натовари с допълнителни съдебни разноски, няма да го принуждава да води съдебни дела, и ако той признава вземането, обявено от кредитора, съответно дори ще може да бъде разсрочено това негово задължение след преговори със съдебния изпълнител."

Христиан Митев уточни, че заинтересованите групи са както физически лица, изтеглили кредити или заеми от банкова и финансова институция, така и фирми – длъжници по договори със свои кантрагенти и търговци – също и съдебните изпълнители, които ще бъдат натоварени с основната функция по провеждане на процедурата по това допълнително доброволно изпълнение. 

Процедурата по доброволно изпълнение

"Става въпрос за парични вземания, за които не е издаден изпълнителен лист, и друг акт, който подлежи на изпълнение, този акт най-често е съдебно решение. В този случай най-често съдебният изпълнител ще може по искане на кредитор да пристъпи към тази процедура, като искането се подава от кредитора до съдебния изпълнител, съдържа основанието и размера на вземането, периода, за който се отнася, името, постоянния адрес или седалището на длъжника, както и копие от документа, който удостоверява вземането и т.н."

С предлаганата промяна се цели да бъде избегнато воденето на продължителни съдебни процеси и последвалите ги производства по принудително изпълнение, което натоварва както страните по съответното вземане, така и съдилищата, които са задължени да разглеждат подадените до тях искови молби за установяването на съществувания на вземания или възраженията, че не се дължи. В този смисъл освен разтоварване от допълнителни такси и разноски на длъжниците, така и разтоварване на съдилищата от дела, когато длъжникът признае вземането и се постигне споразумение за неговото разсрочване. Ще бъдат намалени съдебните производства.

Христиан Митев е категоричен, че има достатъчно гаранции за защита и няма по никакъв начин да бъдат накърнени правата и законните интереси на длъжниците

Чуйте повече подробности в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10