Туризмът и политическият бекграунд. Доколко геополитиката променя маршрутите на цивилизациите? Политологът Георги Киряков коментира темата в "Нашият ден".
"Масовият туризъм е феномен на следвоенна възстановена Европа, когато след безпрецедентния икономически растеж на Запад предимно, се появява доста разширена средна класа, която може да си позволи да не работи събота и неделя, да има годишен отпуск в рамките на 10-15 дни и да има заделени пари да отпътува. От тази гледна точка трябва да разглеждаме туризма в Европа и в света. Става дума за масовия туризъм и неговите подразделения – групов и индивидуален.
Що се отнася до политическите конотации, те са наистина много малка част от голямата картина. Много хора, разбира се, когато посещават една държава, ако говорим за младите например, гледат не точно културно-историческите паметници, не точно политическия контекст. Те търсят забавлението, търсят красивите мигове, търсят красивите елементи от своята разходка, да го наречем."
Част от тази картина е и епидемията от Covid-19, която неизбежно промени, може би в известна степен радикално, визията за масовия туризъм, подчертава Киряков.
България в очите на масовия европейски турист
"Масовият европейски турист, който е решил да посети България, най-малко се интересува от това кой управлява страната, каква е общата политическа картина. Много от тези хора, които посещават и сега България, попадат в странната ситуация, ходейки към хотела си, например, да попаднат на антиправителствен протест. Това е погледът отвън на масовия турист."
България в глобалния геополитически процес
"България в глобалния свят е незначителен политически играч или влиза единствено и само в интересите на големите политически играчи в света. Това, разбира се, я обрича да бъде поставена пред сериозни проблеми – да взима страна, когато става въпрос за големи геополитически конфликти. Няма как България, по ред причини, да бъде част от някаква голяма игра. С изключение на вече повече от 10-годишното ѝ членство в ЕС."
Икономическият просперитет в критичната 2020
"Нищо не се променя на ниво индивидуално съзнание за икономически просперитет. Като нагласи на хората спрямо техния собствен свят, нищо не се разрушава. Глобалната икономика си върви по същия начин. Няма промяна в нагласите, въпреки че някои държави се опитват да създадат впечатлението, че има сериозен катаклизъм, свързан с тези пропазарни обществени нагласи, които движат не само икономиките, но и политиките на света."
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg