Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доколко геополитиката променя маршрутите на цивилизациите

Георги Киряков
Снимка: Кирил Чобанов

Туризмът и политическият бекграунд. Доколко геополитиката променя маршрутите на цивилизациите? Политологът Георги Киряков коментира темата в "Нашият ден". 

"Масовият туризъм е феномен на следвоенна възстановена Европа, когато след безпрецедентния икономически растеж на Запад предимно, се появява доста разширена средна класа, която може да си позволи да не работи събота и неделя, да има годишен отпуск в рамките на 10-15 дни и да има заделени пари да отпътува. От тази гледна точка трябва да разглеждаме туризма в Европа и в света. Става дума за масовия туризъм и неговите подразделения групов и индивидуален. 

Що се отнася до политическите конотации, те са наистина много малка част от голямата картина. Много хора, разбира се, когато посещават една държава, ако говорим за младите например, гледат не точно културно-историческите паметници, не точно политическия контекст. Те търсят забавлението, търсят красивите мигове, търсят красивите елементи от своята разходка, да го наречем."

Част от тази картина е и епидемията от Covid-19, която неизбежно промени, може би в известна степен радикално, визията за масовия туризъм, подчертава Киряков.

България в очите на масовия европейски турист

"Масовият европейски турист, който е решил да посети България, най-малко се интересува от това кой управлява страната, каква е общата политическа картина. Много от тези хора, които посещават и сега България, попадат в странната ситуация, ходейки към хотела си, например, да попаднат на антиправителствен протест. Това е погледът отвън на масовия турист." 

България в глобалния геополитически процес

"България в глобалния свят е незначителен политически играч или влиза единствено и само в интересите на големите политически играчи в света. Това, разбира се, я обрича да бъде поставена пред сериозни проблеми – да взима страна, когато става въпрос за големи геополитически конфликти. Няма как България, по ред причини, да бъде част от някаква голяма игра. С изключение на вече повече от 10-годишното ѝ членство в ЕС."

Икономическият просперитет в критичната 2020

"Нищо не се променя на ниво индивидуално съзнание за икономически просперитет. Като нагласи на хората спрямо техния собствен свят, нищо не се разрушава. Глобалната икономика си върви по същия начин. Няма промяна в нагласите, въпреки че някои държави се опитват да създадат впечатлението, че има сериозен катаклизъм, свързан с тези пропазарни обществени нагласи, които движат не само икономиките, но и политиките на света."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54