Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой: Йордан Камджалов

Трябват спешен ремонт и актуализация на критериите на българския народ

За да правиш нещо в България, трябва или да нямаш избор, или да си безнадеждно влюбен в този народ

Маестро Йордан Камджалов
Снимка: БГНЕС

Диригент със световна известност, човек на духа и съпричастността към това, което се случва около него, един от надарените хора, които искат да направят с труда и таланта си света по-добро място за живеене. Главен герой в "Нашият ден" е маестро Йордан Камджалов. 

За своите каузи, мисии, за своите нови проекти и предизвикателства, както и за дълбинните промени на духа, от които се нуждае страната ни – разказва маестро Йордан Камджалов.

"Музикалните принципи могат да бъдат свободно екстраполирани в произволни области на науката и на живота – казва маестрото, който пише дисертация на тази тема. – Принципът на числото 8 – универсален метод за анализ на музикалните структури в европейската музика. Едно изследване без аналог. Нещо много рационално – един принцип, който действа навсякъде. Нещо, познато в музиката, в астрономията, в техниката, в генетиката, в психологията... Въпросът е тези принципи да бъдат намерени и свързани и тогава общата картина става мнго по-разбираема."

Йордан Камджалов със съжаление сподели, че в България се работи много трудно, независимо от областта, в която работиш. 

"В България нещата се случват въпреки. И човек, за да прави нещо в България, трябва или да няма друг избор, или трябва да е безнадеждно влюбен в този народ и да е безнадеждно заинтересован от доброто за тази нация."

За дълбинните промени на духа

"Една от основните диагнози, която констатирам от години, е липсата на критерий – в България нямаме критерий нито за здраве, нито за култура, нито за общуване. Без критерий и приоритетите са грешни и човек не може да структурира движението си в една посока за промяна, защото постоянно си въобразява, че кривото е правилно. Аз мисля, че трябва много-много спешен ремонт и актуализация на критериите на българския народ."

Маестро Камджалов констатира с тъга, че животът в България не е достоен: "Мисля, че един народ с такъв интелект, с такава огромна историческа дълбочина не трябва да живее по този начин. Когато човек от чужбина дойде у нас, констатира, че България е една много ограбена страна – и то от своите."

Чуйте повече в звуковия файл.

Йордан Камджалов е роден на 16 октомври 1980 г. в град Търговище. Учи дирижиране в НМА „Проф. Панчо Владигеров” София и в Музикалната академия „Ханс Айслер” в Берлин. През 2011 г. става първият чужденец, спечелил конкурса за Генерален музикален директор и Главен диригент на Оперния театър, Филхармоничния оркестър и фестивала „Heidelberg Schloss Festival” на културен център Хайделберг (Германия). Присъствието му на световната музикална сцена включва ангажименти в Лондон, Цюрих, Люцерн, Бон, Берлин, Париж, Тоскана, Бостън, Ню Йорк, Хамбург, Хелзинки, Базел, Сингапур и Токио. Има множество международни награди и отличия. На 29 години основава Фондация „Йордан Камджалов” с цел подпомагане на млади български творци – инструменталисти, певци, композитори и диригенти. Престижното издателство „Kubon & Sagner” издава книгата „Klangwelten. Der Dirigent Yordan Kamdzhalov” („Звукови светове. Диригентът Йордан Камджалов”). Книгата е издадена на немски с резюме на 7 езика. През 2014 г. NASA официално дава на космическия обект 52292 името „52292 Kamdzhalov” – на младия български диригент. „NASA took a spectacular decision – Asteroid was named after a conductor”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28