Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой: Йордан Камджалов

Трябват спешен ремонт и актуализация на критериите на българския народ

За да правиш нещо в България, трябва или да нямаш избор, или да си безнадеждно влюбен в този народ

Маестро Йордан Камджалов
Снимка: БГНЕС

Диригент със световна известност, човек на духа и съпричастността към това, което се случва около него, един от надарените хора, които искат да направят с труда и таланта си света по-добро място за живеене. Главен герой в "Нашият ден" е маестро Йордан Камджалов. 

За своите каузи, мисии, за своите нови проекти и предизвикателства, както и за дълбинните промени на духа, от които се нуждае страната ни – разказва маестро Йордан Камджалов.

"Музикалните принципи могат да бъдат свободно екстраполирани в произволни области на науката и на живота – казва маестрото, който пише дисертация на тази тема. – Принципът на числото 8 – универсален метод за анализ на музикалните структури в европейската музика. Едно изследване без аналог. Нещо много рационално – един принцип, който действа навсякъде. Нещо, познато в музиката, в астрономията, в техниката, в генетиката, в психологията... Въпросът е тези принципи да бъдат намерени и свързани и тогава общата картина става мнго по-разбираема."

Йордан Камджалов със съжаление сподели, че в България се работи много трудно, независимо от областта, в която работиш. 

"В България нещата се случват въпреки. И човек, за да прави нещо в България, трябва или да няма друг избор, или трябва да е безнадеждно влюбен в този народ и да е безнадеждно заинтересован от доброто за тази нация."

За дълбинните промени на духа

"Една от основните диагнози, която констатирам от години, е липсата на критерий – в България нямаме критерий нито за здраве, нито за култура, нито за общуване. Без критерий и приоритетите са грешни и човек не може да структурира движението си в една посока за промяна, защото постоянно си въобразява, че кривото е правилно. Аз мисля, че трябва много-много спешен ремонт и актуализация на критериите на българския народ."

Маестро Камджалов констатира с тъга, че животът в България не е достоен: "Мисля, че един народ с такъв интелект, с такава огромна историческа дълбочина не трябва да живее по този начин. Когато човек от чужбина дойде у нас, констатира, че България е една много ограбена страна – и то от своите."

Чуйте повече в звуковия файл.

Йордан Камджалов е роден на 16 октомври 1980 г. в град Търговище. Учи дирижиране в НМА „Проф. Панчо Владигеров” София и в Музикалната академия „Ханс Айслер” в Берлин. През 2011 г. става първият чужденец, спечелил конкурса за Генерален музикален директор и Главен диригент на Оперния театър, Филхармоничния оркестър и фестивала „Heidelberg Schloss Festival” на културен център Хайделберг (Германия). Присъствието му на световната музикална сцена включва ангажименти в Лондон, Цюрих, Люцерн, Бон, Берлин, Париж, Тоскана, Бостън, Ню Йорк, Хамбург, Хелзинки, Базел, Сингапур и Токио. Има множество международни награди и отличия. На 29 години основава Фондация „Йордан Камджалов” с цел подпомагане на млади български творци – инструменталисти, певци, композитори и диригенти. Престижното издателство „Kubon & Sagner” издава книгата „Klangwelten. Der Dirigent Yordan Kamdzhalov” („Звукови светове. Диригентът Йордан Камджалов”). Книгата е издадена на немски с резюме на 7 езика. През 2014 г. NASA официално дава на космическия обект 52292 името „52292 Kamdzhalov” – на младия български диригент. „NASA took a spectacular decision – Asteroid was named after a conductor”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наталия Йорданова изследва човешката природа през цифровите изображения

Наталия Йорданова представя в галерия "Аросита" своята изложба "Безцветните зелени идеи яростно спят". През последните 10 години Наталия създава светове, които изследват човешката природа, състоянието на човека, емоционалността и отношенията със заобикалящата среда през технологичното взаимодействие. Голяма част от тази творческа дейност..

публикувано на 04.07.24 в 16:05

Пътуване във времето – "Преди кафето да изстине"

Едва ли има човек, който не си е задавал поне веднъж въпроса какво би сторил, ако имаше машина на времето. Романът "Преди кафето да изстине" на японския писателТошиказу Кавагучи предлага на своите читатели един интимен и вълнуващ поглед към тази недостижима човешка фантазия. В "Нашият ден" Десислава Желева разказва повече за един от..

публикувано на 04.07.24 в 12:24

Ели Иванова с "52 исторически разходки из България"

В своята нова книга "52 исторически разходки из България" Ели Иванова обръща внимание на малко познати, невероятно красиви места и маршрути, свързани с историята на нашите земи. Изданието не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. То е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се..

публикувано на 04.07.24 в 08:50

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10