Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой: Йордан Камджалов

Трябват спешен ремонт и актуализация на критериите на българския народ

За да правиш нещо в България, трябва или да нямаш избор, или да си безнадеждно влюбен в този народ

Маестро Йордан Камджалов
Снимка: БГНЕС

Диригент със световна известност, човек на духа и съпричастността към това, което се случва около него, един от надарените хора, които искат да направят с труда и таланта си света по-добро място за живеене. Главен герой в "Нашият ден" е маестро Йордан Камджалов. 

За своите каузи, мисии, за своите нови проекти и предизвикателства, както и за дълбинните промени на духа, от които се нуждае страната ни – разказва маестро Йордан Камджалов.

"Музикалните принципи могат да бъдат свободно екстраполирани в произволни области на науката и на живота – казва маестрото, който пише дисертация на тази тема. – Принципът на числото 8 – универсален метод за анализ на музикалните структури в европейската музика. Едно изследване без аналог. Нещо много рационално – един принцип, който действа навсякъде. Нещо, познато в музиката, в астрономията, в техниката, в генетиката, в психологията... Въпросът е тези принципи да бъдат намерени и свързани и тогава общата картина става мнго по-разбираема."

Йордан Камджалов със съжаление сподели, че в България се работи много трудно, независимо от областта, в която работиш. 

"В България нещата се случват въпреки. И човек, за да прави нещо в България, трябва или да няма друг избор, или трябва да е безнадеждно влюбен в този народ и да е безнадеждно заинтересован от доброто за тази нация."

За дълбинните промени на духа

"Една от основните диагнози, която констатирам от години, е липсата на критерий – в България нямаме критерий нито за здраве, нито за култура, нито за общуване. Без критерий и приоритетите са грешни и човек не може да структурира движението си в една посока за промяна, защото постоянно си въобразява, че кривото е правилно. Аз мисля, че трябва много-много спешен ремонт и актуализация на критериите на българския народ."

Маестро Камджалов констатира с тъга, че животът в България не е достоен: "Мисля, че един народ с такъв интелект, с такава огромна историческа дълбочина не трябва да живее по този начин. Когато човек от чужбина дойде у нас, констатира, че България е една много ограбена страна – и то от своите."

Чуйте повече в звуковия файл.

Йордан Камджалов е роден на 16 октомври 1980 г. в град Търговище. Учи дирижиране в НМА „Проф. Панчо Владигеров” София и в Музикалната академия „Ханс Айслер” в Берлин. През 2011 г. става първият чужденец, спечелил конкурса за Генерален музикален директор и Главен диригент на Оперния театър, Филхармоничния оркестър и фестивала „Heidelberg Schloss Festival” на културен център Хайделберг (Германия). Присъствието му на световната музикална сцена включва ангажименти в Лондон, Цюрих, Люцерн, Бон, Берлин, Париж, Тоскана, Бостън, Ню Йорк, Хамбург, Хелзинки, Базел, Сингапур и Токио. Има множество международни награди и отличия. На 29 години основава Фондация „Йордан Камджалов” с цел подпомагане на млади български творци – инструменталисти, певци, композитори и диригенти. Престижното издателство „Kubon & Sagner” издава книгата „Klangwelten. Der Dirigent Yordan Kamdzhalov” („Звукови светове. Диригентът Йордан Камджалов”). Книгата е издадена на немски с резюме на 7 езика. През 2014 г. NASA официално дава на космическия обект 52292 името „52292 Kamdzhalov” – на младия български диригент. „NASA took a spectacular decision – Asteroid was named after a conductor”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40