Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се променя гражданското общество

Снимка: Pixabay

Как се промени гражданското общество на България през последните месеци на ограничения, протести и противопоставяне на различни групи по различни признаци?

"Най-общо говорим за криза. Криза на посткомунистическия модел – предопределена от това, че по време на прехода не бяха осъществени онези стъпки, които да ни направят модерно европейско общество, почиващо върху ценности като върховенство на закона и справедливост.

Проблемът е в липсата на справедливост и в неосъществяване на неща в последните 30 години.

Макрорамката и процесите, които се развиват в Европа, нагнетиха допълително противопоставянето в последно време", смята политологът Момчил Дойчев.

"Противопоставяне винаги е имало. Сега има едно ново поколение, което понякога има добър дебат, понякога хаотичен.

През социалните мрежи върви нов вид противопоставяне, което създава паралелни сюжети. 

В момента раздробяването е като през 1991-ва, когато се появиха СДС-тата с тирета и огромно количество партии от демократичния спектър не влязоха в тогавашния парламент", каза Тихомир Безлов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етика на грижата, или докъде грижата е грижа?

В съвременната Етика на грижата се разграничават няколко аспекта, които обхващат отношението ни към себе си, децата, родителите и уязвимите членове на обществото. В интервю за предаването "Нашият ден" д-р Маргарита Габровска от Института по философия и социология към БАН обсъжда тези аспекти, подчертавайки разликите между грижа и услуга, както..

обновено на 07.05.24 в 13:23
Васил Велев и Антон Митов

Антон Митов представя: Васил Велев – автор на книгата "От Вида до Буда"

Васил Велев дълги години работи като журналист в британската компания за обществено радио и телевизия Би Би Си в Лондон. Освен това е и пътешественик, който е обиколил света. Въз основа на тези обиколки се появява книгата му с разкази "От Вида до Буда", която Антон Митов определя като електронно есеистични пътеписи. За едно дърво, което се ползва..

публикувано на 07.05.24 в 12:41

7 май – отбелязваме Деня на радиото и телевизията

7 май е Ден на радиото и телевизията, който се отбелязва в България и Русия.  На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Попов е смятан за един от бащите на радиото заедно с италианеца Гулиелмо Маркони. След 1945 година 7 май става..

обновено на 07.05.24 в 10:02
Мануела Малеева

Мануела Малеева: За спорта и личната обществена отговорност

За спорта, темите на деня и личната отговорност на всеки, за да бъде светът по-добър, в "Нашият ден" говори легендарната българска тенисистка Мануела Малеева . Малеева споделя, че в днешно време твърде много теми предизвикват в нея тревожно чувство. Сякаш вече свикнахме с войната в Украйна и агресията на Путин, но всъщност този конфликт..

публикувано на 07.05.24 в 08:54