Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прочути оперни записи под палката на Ричард Бонинг

Снимка: Стопкадър YouTube

Прочутия австралийски диригент и пианист Ричард Бонинг е командор на Ордена на Британската империя за принос към музиката, носител на Ордена на Австралия и Командор на Националния орден на честта на Република Франция.

Ричард Алън Бонинг е роден на 29 септември 1930 година в Сидни, Австралия. След като завърша Консерваторията в родния си град, заминава за Лондон със стипендия за Кралския музикален колеж. Светът го познава и като съпруг на австралийското драматично колоратурно сопрано – Джоан Съдърланд. От 1954 г. те стават дуо не само на сцената, но и в живота. Бонинг дирижира всички представления на австралийската прима от 1962 до нейното оттегляне през 90-те години на ХХ век. Но за да се случи това, години преди това съдбата се намесва по странен начин. На един от оперните рецитали титулярът диригент се разболява, а заместникът му попада в пътен инцидент. Това обаче отваря пространството за Бонинг!

През цялата си бляскава кариера Бонинг дирижира във водещите оперни театри в Европа, Северна и Южна Америка, Австралия, Нова Зеландия и Азия. Придобива световна слава като изследовател на италианското белкантово пеене. Смятан е за един от водещите интерпретатори на музикалния театър на 18-и и ранния 19-и век.

В предаването „На опера в събота“ на 26 септември от 20 часа ще звучи пълен запис на  операта „Семирамида“ от Джоакино Росини под диригентството на Ричард Бонинг

Действащи лица и изпълнители:
• Семирамида, царица на Вавилон (сопрано) – Джоан Съдърланд
• Арзаче, млад войн, син на Семирамида (мецосопрано) – Мерилин Хорн
• Асур, принц на Бело (бас) – Жозеф Руло
• Идрено, индийски принц (тенор) – Джон Серж
• Азема, принцеса на Бело (сопрано) – Патрисиа Кларк
• Митране, началник на царската гвардия (тенор) – Лесли Фейзън
• Орое - върховен жрец (бас) – Спиро Малас
• сянка на цар Нино (бас) – Майкъл Лангдън
Амброзиански оперен хор, Лондонски симфоничен оркестър, диригент Ричард Бонинг

Съдържание на „Семирамида“ от Росини



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55