Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милчо Манчевски: Имам страшно уважение към актьорите, изпитвам бащинско чувство

| обновено на 25.09.20 в 18:09
Режисьорът Милчо Манчевски
Снимка: София филм фест

"Имам страшно уважение към актьорите, изпитвам бащинско чувство, дори ако са по-стари от мен с двайсет години, защото много ценя факта, че са оставили себе си в ръцете ми, особено във филма. Ето защо толкова уважавам наивното доверие и гледам да съм много supportive и много fair с артистите" – казва режисьорът от Северна Македония Милчо Манчевски, с чийто филм Върба се открива есенното издание на 24-тия София филм фест.

Манчевски признава, че любимите му моменти от режисьорската работа са писането на сценария, подборът на актьорите и монтажът.

"Когато правиш изкуство, трябва да бъдеш безкомпромисен, защото иначе се губи същността на изкуството. Аз се възхищавам на онези автори, които работят в холивудската система и успяват да правят оригинални авторски филми. Не са много, но ги има.

Защото целият начин на мислене в Холивуд е антипод на творческото създаване. И ако в един такъв процес режисьорът направи авторски филм, то само по себе е огромно достижение. Що се отнася до новите правила в Холивуд, требва да видим тепърва какво значи това. Аз не бих направил никакъв компромис за това филмът да бъде награден или да иде на фестивал. 

Много е лесно да се подкупят и зрителите, и критиката, и фестивала, защото всички знаем какво търсят те, и ако направиш това изчисление, да влезеш на фестивали е лесно. Но артистичната проституция е лоша идея", казва режисьорът.

Милчо Манчевски е носител на много награди, включително „Златен лъв“ за най-добър филм във Венеция за „Преди дъжда“. Филмът има номинация и за „Оскар“. „Върба“ е шестият му пълнометражен филм. В момента Манчевски работи по новия си филм „Каймак“ – черна комедия, работата по която той се надява да приключи в края на следващата година. 

Прожекциите на „Върба“ на 25 септември са две – на открито и закрито. В кино „Люмиер“ началото е в 18,30 ч. 60 минути по-късно официалното откриване на София филм фест ще бъде на територията на Sofia Summer Fest до НДК. Там Милчо Манчевски ще получи и специалната награда на фестивала за приноса си към киноизкуството.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Левски е този, който учи българите да пишат с дела

Ден след 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски в "Нашият ден" разговаряме с писателката Здравка Евтимова – за необходимостта от светлия облик на Дякона. Дядото на Евтимова кръщава баща ѝ с името на Левски, за да расте в бедната му къща един смел, свестен човек – такъв, който държи на дома, на родната земя и на думата си. "..

публикувано на 19.07.24 в 10:27
Атанас Карадечев

Скулпторът Атанас Карадечев, който извайва образа на Апостола

С нежна решителност и дълбока вяра скулпторът Атанас Карадечев извайва образа на Апостола, побиращ в себе си душата на българския народ. По повод 187 години от рождението на Васил Левски в пловдивското с. Марково бе открит поредният паметник, дело на Карадечев . Скулпторът гостува в "Нашият ден", за да сподели своето усещане за смисъл и..

публикувано на 19.07.24 в 09:55

Франсоа Артог за времето и неговите кризи

Франсоа Артог нарича книгата си "есе по концептуална история", а основната нишка в него е "режимът на историчност", чиято цел винаги е била (по думите му) да осветлява кризите на времето, т. е. онези моменти, в които ориентирите се разлюляват и настъпва дезориентация, когато се объркват начините на съчленяване на минало, настояще и бъдеще. Както..

публикувано на 19.07.24 в 08:45

Кунцю операта – възпяване на природната мъдрост и красота

Кунцю операта е сред най-обичаните китайски традиционни опери, които продължават да вълнуват зрителите и до днес. От 2003 година древната музикална драма е включена в списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството. На нейния "език" са направени някои от най-големите китайски класически произведения. Спектаклите в този жанр..

публикувано на 18.07.24 в 16:22
 Даниела Найберг

Познават ли съвременната българска литература българите в Сиатъл

Познават ли съвременната българска литература българите в Сиатъл? Разговорът с Даниела Найберг дава отговор и той е положителен. Тя е eтнохореолог и културолог. Издала е четири стихосбирки, сред които последната е "Избрах да запиша" (2019). Нейни стихове и есета са публикувани на страниците на "Литературен вестник", "Литературен форум" и др. От..

публикувано на 18.07.24 в 15:24