Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Гологан“ представят довечера албума си на площад Славейков

2
Снимка: @stolichna.biblioteka

Премиера на първия си албум групата за етно-рок поезия „Гологан“ ще направи днес (2 октомври) от 18 часа на пл. „Славейков“ пред Столичната библиотека.

Албумът се казва „Гологан“ и е записан още през 2007 г., но излезе на компактдиск през 2019 г. с фотографии на Иво Рафаилов. В концерта ще свирят основните членове на групата Анджела Родел, Иван Христов и Петър Чухов, и гост музикантите Емил Ангелов, Иван С. Вълев, Гриша Маникатов, Владимир Бочев и други участници в записите на албума.

Групата ще бъде представена от директора на програма „Христо Ботев“ на БНР, литературния критик и журналист Митко Новков.

„Гологан“ е основана през 2004 г., когато поетите Петър Чухов (електрическа китара) и Иван Христов (кавал, вокали) се събират за да експериментират в стил артрок - рок с етно елементи. По-късно към тях се присъединяват американката Анджела Родел (вокали, тамбура), Емануил А. Видински (перкусии), Иван С. Вълев (бас китара) и Гриша Маникатов (барабани).

Музикантите използват електрическа китара, бас китара, барабани, но и традиционни фолклорни инструменти като кавал, тамбура, тарамбука, двоянка и др. Целта на това смесване на древно и съвременно звучене не е само провокация чрез поставяне на инструментите в необичайно за тях обкръжение, но и осъществяване на истински контакт между начините на звукоизвличане от различни епохи. „Гологан“ са имали концерти в България, Унгария, Словакия, Австрия, Германия и Северна Македония.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29