Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешествие из земята на хобитите

7
Петър Бозаджиев
Снимка: личен архив

Поемаме към Земята на хобитите, в която всъщност няма хобити, но е изпълнена с възможности за магически приключения. В това издание на рубриката за пътешествия "География на сетивата", традиционно представяна в предаването "Семейно радио", гостува Петър Бозаджиев.  С него поемаме на пътешествие към далечни и екзотични места, за да се озовем накрая в приказна Нова Зеландия.

Петър работи в компания за маркетингови проучвания, но пътешественическата му биография показва, че се интересува и от друг тип "проучвания". До този момент Петър е посетил 37 държави, а спътник в пътешествията е неговата съпруга. Естествено, голяма част от дестинациите са в Европа, бил е в САЩ и Канада, а през 2016 г. професионалните ангажименти отвеждат него и съпругата му за две години в Сингапур. Това им дава възможност да посят много от държавите в Югоизточна Азия, сред които Виетнам, Лаос, Филипините, Индонезия. 

В разговора си с Ирина Вълчанова Петър Бозаджиев си спомня за Сингапур и затова колко много му е допадал престоят там. Когато идва моментът да се приберат в България, Петър и съпругата му решават да осъществят идеята на техен колега и да си направят двумесечно пътешествие по прибиране. От Сингапур летят до Нова Зеландия, където прекарват 20 дни, пътувайки с кола от Окланд до Уелингтън, посещават Австралия, а сетне се оправят към Токио, Киото и Осака в Япония. Накрая им остава време и за Сеул и Пекин, а пътуването им приключва с транссибирската железница до Москва и самолет до София.

Пътуването в Нова Зеландия обаче остава тяхното най-голямо приключение. Отнема им доста време да го организират, но това не означава, че не им е била нужна и известна доза авантюризъм. Двамата имали добра представа за природата на Нова Зеландия, придобита най-вече от снимки и разкази на други пътешественици, както и от филмите по фентъзи романа "Властелина на пръстените", заснети там, но островната държава нахвърля всички техни очаквания.

В звуковия файл можете да чуете разказ за многобройните впечатления на Петър от това вълшебно място, за красивата и екзотична природа, съчетаваща заливи, фиорди, планини, полета, пустини, но и от приветливостта и гостоприемството на местните хора. Ще научите и за Пирата Джо, сапунения гейзер и още много любопитни истории.

Снимките в галерията са предоставени от Петър Бозаджиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

България е на първо място на олимпиадите по биология

"Повече от 10 години имам честта и удоволствието да се срещам с младите умове на България. Оказва се, че в малка България има много любознателни младежи, които от най-ранна възраст проявяват чисто детско любопитство. Често съм си говорила с нашите олимпийци, че тази любов към природата, биологията и другите науки се заражда от невръстна възраст...

публикувано на 02.09.24 в 09:48
Кварталът Ла Бока

В квартала Ла Бока на Буенос Айрес от всеки балкон маха Марадона

В "Покана за пътуване" излъчихме като сериал разказите на художничката Петя Илиева за петседмичното ѝ пътуване из Куба, Бразилия и Аржентина. Неусетно стигнахме до Игуасу – водопадите, поделени между три държави Бразилия, Аржентина и Парагвай. Разказът ѝ започва от град Фос до Игуасу. Художничката Петя Илиева в имението на Фидел Кастро..

публикувано на 01.09.24 в 12:10
Проф. Емир Филипович

Кирилицата е знак за идентичност в средновековна Босна

"От края на XII век почти цялата писмена комуникация в Босна се е водила на кирилица и това е било важно, защото Босна от север и запад е била обградена от страни, в които се е използвал латински език и азбука... В Босна през Късното средновековие повечето от литургичните и църковни текстове, но също и светски четива са написани на кирилица. Това е..

публикувано на 31.08.24 в 09:25

Български младежи задават въпроси на тайконавтите

До 30-и септември се събират въпроси на български ученици и студенти, на възраст от 8 до 22 години за предстоящия "Разговор с тайконавти". Въпросите трябва да са свързани с космическите изследвания и научни открития, и могат да бъдат задавани на български, китайски или английски език. Експерти от БАН и представители на Китайското посолство ще..

публикувано на 30.08.24 в 16:50
Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не Теотиуакан

Защо пирамидата на маите в Чечен Ица стана едно от седемте чудеса на света, а не пирамидите в Теотиуакан край Мексико сити? Този въпрос гложди туриста, колчем опита да обеме с поглед необятния наниз от храмове, храмчета и пирамидки на 48 км от мексиканската столица. Отговорът е ясен – не мащабността, а почти компютърната астрологична точност..

публикувано на 30.08.24 в 15:43