Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След увеличаването на случаите на Covid-19 в училищата

Да бъдем отговорни и да не се поддаваме на паника

Снимка: БТА

След увеличаването на случаите на Covid-19 в училищата – има ли стратегия Министерството на образованието за учебния процес през тази учебна година? Поглед към 125-о училище в София – защо не поставиха под карантина клас с две деца с Covid-19?

На този и на още въпроси в предаването "Нашият ден" отговаря заместник-министърът на образованието Таня Михайлова:

"Това, което е направила колегата директор на 125-о училище, е да се свърже в неделя вечер с представител на РЗИ и не е успяла. Важно е и ние, като представители на образователната система, да вземаме решения, които невинаги в момента са нормативно обосновани. В случая обаче, тъй като е било в неделя, а е трябвало да се направи проучване колко време са общували децата, трябвало е да се вземе решение, докато се произнесе институцията (РЗИ)."

"Информацията е динамична и се променя, но: Към 5 октомври към 23 ч. случаите на заразени от Covid-19 в училищата са около 95 ученици от всички 720 хиляди ученици в страната, а 52 паралелки са под карантина, брой учители – близо 0,13%. Това е много нисък процент за заболеваемостта. Запазва се 0,01% заболели ученици на фона на общата заболеваемост в страната", каза Михайлова. Тя не пропусна да апелира към децата и родителите им да избягват случайни контакти и срещи:

"Моля, особено големите ученици да си изработят един маршрут, който да бъде основно от училище – вкъщи. Ако имат други занимания, те да бъдат максимално прецизирани на места, които са силови по отношение на мерките за дезинфекция. Същият апел ми е и към колегите – да се избягват случайните места, случайните контакти. Всичко зависи от нашата отговорност и от нашата предпазливост." – подчерта Таня Михайлова и наблегна върху индивидуалния подход при спазване на задължителните мерки.

Комуникацията между институциите – РЗИ, Министерство, училище

"Много ясно разписано на сайта на Министерството на здравеопазването има кога и как се карантинират деца и учители. Комуникация между институциите – двете министерства и училищата – има, но понякога информацията не стига навреме до родителите", каза Таня Михайлова.

Има ли добра координация между училище, РЗИ и семейство? Какво се случва и къде е истината – мнението на родител на дете от 55 СУ „Петко Каравелов“ – Деница Ялъмова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58