Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След увеличаването на случаите на Covid-19 в училищата

Да бъдем отговорни и да не се поддаваме на паника

Снимка: БТА

След увеличаването на случаите на Covid-19 в училищата – има ли стратегия Министерството на образованието за учебния процес през тази учебна година? Поглед към 125-о училище в София – защо не поставиха под карантина клас с две деца с Covid-19?

На този и на още въпроси в предаването "Нашият ден" отговаря заместник-министърът на образованието Таня Михайлова:

"Това, което е направила колегата директор на 125-о училище, е да се свърже в неделя вечер с представител на РЗИ и не е успяла. Важно е и ние, като представители на образователната система, да вземаме решения, които невинаги в момента са нормативно обосновани. В случая обаче, тъй като е било в неделя, а е трябвало да се направи проучване колко време са общували децата, трябвало е да се вземе решение, докато се произнесе институцията (РЗИ)."

"Информацията е динамична и се променя, но: Към 5 октомври към 23 ч. случаите на заразени от Covid-19 в училищата са около 95 ученици от всички 720 хиляди ученици в страната, а 52 паралелки са под карантина, брой учители – близо 0,13%. Това е много нисък процент за заболеваемостта. Запазва се 0,01% заболели ученици на фона на общата заболеваемост в страната", каза Михайлова. Тя не пропусна да апелира към децата и родителите им да избягват случайни контакти и срещи:

"Моля, особено големите ученици да си изработят един маршрут, който да бъде основно от училище – вкъщи. Ако имат други занимания, те да бъдат максимално прецизирани на места, които са силови по отношение на мерките за дезинфекция. Същият апел ми е и към колегите – да се избягват случайните места, случайните контакти. Всичко зависи от нашата отговорност и от нашата предпазливост." – подчерта Таня Михайлова и наблегна върху индивидуалния подход при спазване на задължителните мерки.

Комуникацията между институциите – РЗИ, Министерство, училище

"Много ясно разписано на сайта на Министерството на здравеопазването има кога и как се карантинират деца и учители. Комуникация между институциите – двете министерства и училищата – има, но понякога информацията не стига навреме до родителите", каза Таня Михайлова.

Има ли добра координация между училище, РЗИ и семейство? Какво се случва и къде е истината – мнението на родител на дете от 55 СУ „Петко Каравелов“ – Деница Ялъмова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54