Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От реч на омразата до действие от омраза

Синагогата в Хамбург, пред която на 4 октомври мъж нападна еврейски студенти
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След по-малко от месец се навършват 82 години от Кристалната нощ в Германия. От много години насам фашизоидни екстремисти използват еврейските празници, за да нападат хора и места, свързани с еврейската общност. Миналата седмица еврейската общност от цял свят отбеляза своя празник Сукот. Една от традициите по време на празника е била стопаните да правят колиба (сука) пред дома си и да сервират вътре нещо за хапване и пийване. Всеки минаващ е могъл да влезе, да седне и да се почерпи със стопаните. Не е сигурно дали още се спазва тази традиция, но духът ѝ се е запазил – да се благодари на Бог за даденото, като се сподели трапезата с всички. 

И точно на този ден, по време на тазгодишния празник, крайно десен екстремист нападна и рани тежко студенти, излизащи от синагогата в Хамбург. Това – в центъра на обединена Европа. У нас пък по стените на подлези и сгради продължават да се набиват в очи свастики със заплашителни надписи срещу нашите сънародници от еврейски и ромски произход. 

Юлия Дандолова – изпълнителен директор на ОЕБ Шалом и Орхан Тахир – юрист, политолог и ромски активист, търсят отговор на въпросите защо зачестяват случаите на антисемитизъм, ксенофобия и расизъм и колко голям е данък „конформизъм“ в обществата на обединена Европа; как от речта на омразата се стига до действията от омраза – чуйте разговора в предаването „Познати и непознати“.


Защо във Великобритания и Белгия ксенофобията, расизмът и антисемитизмът не са така ярко изразени, както в България; защо наши институции и политици реагират на подобни прояви неадекватно и защо един юрист, политолог и ромски активист предпочита да бъде представян като гражданин, избрал да живее в Белгия – за всичко това разказва Орхан Тахир.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръвната група на човека е генетично определена и не се променя

Учени откриха нова кръвногрупова система – MAL – разрешавайки медицинска мистерия, която озадачава експертите от 1972 г. насам. Изследването, ръководено от NHS Blood and Transplant и Университета в Бристол, идентифицира генетичната основа на антигена AnWj, отбелязвайки 47-ата известна кръвногрупова система. Очаква се откритието да намали риска..

публикувано на 27.01.25 в 10:10

Как ще продължи да функционира нормално Атанасовското езеро

Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...

публикувано на 25.01.25 в 10:10

Мира Баджева: В Южна Луангва снимах лъвица от метър разстояние

Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..

публикувано на 25.01.25 в 08:40

Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите

Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..

публикувано на 24.01.25 в 17:05

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..

публикувано на 24.01.25 в 15:50