Либрето: Фердинанд Лемер по текст от Стария Завет
Действащи лица:
• Далила, жрица на бог Дагон – мецосопран
• Самсон, водач на юдеите – тенор
• Върховен жрец – баритон
• Абимелех, сатрап на Газа – бас
• Старият юдеин – бас
Действието се развива в Газа, Палестина, в библейско време (1150 г. пр.Хр.)
Първо действие
Евреите са се събрали на площада пред храма на Дагон. Те се молят на своя Бог за избавление. Самсон, който притежава огромна физическа сила, ободрява съотечествениците си. Всички са обнадеждени и са готови да последват Самсон в борбата за освобождение. Идва сатрапът Абимелех, придружен от своите приближени и от отряд филистимски войни. Той заплашва надменно евреите и войниците му ги нападат. Самсон се изправя срещу Абимелех, изтръгва меча от ръцете му и го убива. Войниците се разбягват, а евреите тръгват след тях. Върховният жрец се заклева да отмъсти на Самсон. Той предсказва неговата гибел: смъртта му ще дойде от жената, която той обикне. Започва празникът на пролетта. От храма излизат филистимски девойки заедно с прекрасната Далила и започват да танцуват. Красивата жрица се приближава до Самсон и му признава любовта си – тази нощ тя ще го очаква. Самсон не може да откъсне очи от нея. Един стар евреин го предупреждава да не се доверява на филистимката, но Самсон вече е напълно завладян.
Второ действие
В градината пред дома си Далила очаква идването на Самсон. Приближава буря. Появява се Върховният жрец, който я съветва да научи тайната на свръхчовешката сила на Самсон. Далила се заклева, че ще направи всичко, за да унищожи врага на своя народ. Идва Самсон, измъчван от противоречия. Той се колебае между силната страст към филистимката и дълга към народа си. Евреинът съобщава на Далила, че всъщност е дошъл, за да се сбогуват. Но Далила е неустоима. Загубил власт над себе си Самсон и признава любовта си. Сред страстните думи тя го пита за тайната на силата му. Въпросът смущава еврейския войн. Далила го предизвиква, нарича го страхливец и влиза в дома си. Самсон се спуска след нея. В небето отекват гръмотевици. Тъмни сенки се появяват в градината – това са филистимските войни, които очакват сигнала на Далила. Изведнъж тя се появява тържествуваща на балкона с отрязаната коса на Самсон в ръцете си. Тайната на еврейския водач е разкрита и силата му е отнета. Войниците се спускат към безпомощния враг.
Трето действие
Евреите скърбят за загубата на своя вожд и за неговото отстъпление от Бога на бащите им. В подземието ослепеният Самсон е прикован към воденичен камък, който трябва да върти непрекъснато. След неговото залавяне евреите отново са роби на филистимците. Самсон чува стенанията на пленените и техните упреци. Идват филистимски войници и го отвеждат.
Във вътрешността на храма на Дагон цари веселие – филистимците празнуват победата над евреите. Стражите довеждат окования Самсон. Малко момче го води сред тълпата, всички започват да му се подиграват. Далила с насмешка му припомня минутите прекарани в нейните обятия. Върховният жрец заявява пред всички, че ще стане юдеин, ако бог Йехова върне зрението на Самсон. Евреинът издига ръце към небето и моли за помощ. Започват жертвоприношенията, чиято кулминация ще бъде поклонът на Самсон пред статуята на Дагон. Под звуците на триумфален химн момчето води слепеца между две огромни колони. Евреинът се навежда към момченцето и му казва бързо да напусне храма. Химните и вакханалията достигат своя апогей. Самсон обхваща двете колони и моли Бога за последно да го дари с нечовешката му сила. Колоните се сриват, а заедно с тях и храмът. Руините погребват всички филистимци, заедно със Самсон и Далила.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg