„Чешките героини, Първите жени, Аз съм българка“ са три проекта, обединени в изложба, която показва значими жени от историята на Чехия, Словакия и България.
Експозицията отбелязва 100-годишнината от дипломатическите отношения между България и Чехословакия и 100-годишнината от овластяването на жените в Чехословакия. Тя се организира от Чешкия център, Посолството на Чешката република, Посолството на Словакия и Издателство "Сиела".
Първият проект „Чешките героини“ представя 15 от общо 50 портрета на забележителни жени от чешката история и съвремието, които са оставили важни следи в историята и настоящето не само на Чехия.
Сред тях са портретите на княгиня Людмила, Мадлин Олбрайт, Мартина Навратилова, режисьора Вера Хикилова, олимпийската шампионка Дана Запаткова, писателката Божена Немцова, чиято 200-годишнина от рождението се отбелязва тази година.
Портретите са рисувани от студенти от Факултета по дизайн и изкуства „Ладислав Сутнар” в Западночешкия университет в Пилзен.
Придружаващите текстове към портретите са на историчката Ленка Кржижова и писателката Катержина Тучкова.
Изложбата на Посолството на Словакия „Първите жени“ показва чрез фотографии историите на 9 словачки, които са известни като първи в различни области – наука, култура, спорт.
Целият проект с всички жени 15 първи жени на Словакия може да се види на уеб платформата www.prvezeny.sk.
Българският проект „Аз съм българка“ представя изданието: „Аз съм българка: 40 истории, 40 портрета“ на Петя Александрова. 15 от портретите са изложени, а останалите се прожектират на монитор.
Сред тях са първата българска околосветска пътешественичка и писателка Анка Ламбрева, учителката и дарител Мария Влайкова, Ванга.
Графичната концепция е на Капка Кънева
Българските творци, осъществили този проект, работят във всички области на визуалните изкуства – живопис, графика, скулптура, илюстрация, дизайн, керамика, съвременно изкуство. Това са: Текла Алексиева, Анжела Минкова, Гергана Дзингарова, Елица Димитрова, Росица Ралева, Милена Вълнарова, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Светлана Мирчева, Моника Попова, Вяра Бояджиева, Михаела Караджова, Миглена Папазова и Ася Колева.
„Даваме специално място в галерията ни на жените от чешката и словашката история и култура, които са познати на българската публика. Тази изложба отбелязва и 100-годишнината от приемането на чехословашката конституция, която прави жените равнопоставени и им дава право да гласуват“ – казва Силвия Дерибеева от Чешкия център в София.
Изложбата „Чешките героини, Първите жени, Аз съм българка“ можете видите до 3 ноември в галерията на Чешкия център в София.
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg