Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да расте, без да старее

| обновено на 19.10.20 в 13:13
Снимка: БГНЕС

Градовете са отражение на живота, който протича в тях и на начина, по който е организиран. За хроничната липса на общ план и стратегия за бъдещето на София се говори от години. Преобладава мислене и действие на парче, което пък води до затруднена комуникация. В песимистичния сценарий градът заприличва все повече на един от злощастните си квартали – Манастирски ливади", в който обитателите почти воюват за всеки квадратен метър площ.

Проблеми като свръхзастрояването, затруднения трафик, намаляващите зелени пространства и високото строителство не бива да се решават на парче и по преценка на отделните общини, съставляващи града.

С необходимостта от общ план и поне минимален консесус как трябва да се развива градът, се заема общинско предприятие "Софияплан", което кординира дейността на отделните общински стурктури, изграждащи жизнената тъкан на града.

"Общ устройствен план съществува и сега, но много ог гражданите не го знаят. "Софияплан" работи той да бъде подобрен и комуникиран правилно, така че да убеди хората, че градът има как да се развиваи управлява разумно и в обществен интерес" – каза арх. Любомир Георгиев, директор на общинското предприятие.

Общият устройствен план също така трябва да минимизира грешките или недобросъвестната дейност на отделни овластени индивиди и да коригира пропуските.

В началото на следващата година ще започнат обсъжданията на новия устрйствен план и арх. Георгиев подчерта, че се надява на гражданска активност, защото: "Общуването с граждани, които не са специалисти, е много ценно. От тях няма да разберем как да се случи нещо, но ще разберем какви са практиките, приоритетите на тези хора, от какво се вълнуват най-много. Това е важно, за да може ние, като специалисти, да можем да подредим инструментите, да използваме инструментите на планирането, на финансирането и т.н., за да може да удовлетворим тези желания."

Чуйте целия разговор с арх. Георгиев.


Приоритетите в „Програма за София“ – план зa интeгpиpaнo paзвитиe нa Cтoличнa oбщинa, щe нacoчвa пpoгpaмнo финaнcиpaнe oт Eвpoпeйcĸия cъюз зa пepиoдa 2021-2027 г. как ще става това, разказва урбанистката Станимира Николова от екипа на "Софияплан".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31