Градовете са отражение на живота, който протича в тях и на начина, по който е организиран. За хроничната липса на общ план и стратегия за бъдещето на София се говори от години. Преобладава мислене и действие на парче, което пък води до затруднена комуникация. В песимистичния сценарий градът заприличва все повече на един от злощастните си квартали – Манастирски ливади", в който обитателите почти воюват за всеки квадратен метър площ.
Проблеми като свръхзастрояването, затруднения трафик, намаляващите зелени пространства и високото строителство не бива да се решават на парче и по преценка на отделните общини, съставляващи града.
С необходимостта от общ план и поне минимален консесус как трябва да се развива градът, се заема общинско предприятие "Софияплан", което кординира дейността на отделните общински стурктури, изграждащи жизнената тъкан на града.
"Общ устройствен план съществува и сега, но много ог гражданите не го знаят. "Софияплан" работи той да бъде подобрен и комуникиран правилно, така че да убеди хората, че градът има как да се развиваи управлява разумно и в обществен интерес" – каза арх. Любомир Георгиев, директор на общинското предприятие.
Общият устройствен план също така трябва да минимизира грешките или недобросъвестната дейност на отделни овластени индивиди и да коригира пропуските.
В началото на следващата година ще започнат обсъжданията на новия устрйствен план и арх. Георгиев подчерта, че се надява на гражданска активност, защото: "Общуването с граждани, които не са специалисти, е много ценно. От тях няма да разберем как да се случи нещо, но ще разберем какви са практиките, приоритетите на тези хора, от какво се вълнуват най-много. Това е важно, за да може ние, като специалисти, да можем да подредим инструментите, да използваме инструментите на планирането, на финансирането и т.н., за да може да удовлетворим тези желания."
Чуйте целия разговор с арх. Георгиев.
Приоритетите в „Програма за София“ – план зa интeгpиpaнo paзвитиe нa Cтoличнa oбщинa, щe нacoчвa пpoгpaмнo финaнcиpaнe oт Eвpoпeйcĸия cъюз зa пepиoдa 2021-2027 г. как ще става това, разказва урбанистката Станимира Николова от екипа на "Софияплан".
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg