Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години списание „Златорог“

Кръгът „Златорог“ (1925 г.)
Снимка: Национален литературен музей.

За златната диря на списание „Златорог“ в българската критика и литература – по повод представянето в Дома на писателя в Бургас на новото юбилейно фототипно издание „100 години сп. „Златорог“ – разказва проф. Михаил Неделчев:

"Днешното събитие е в прекрасния Дом на писателите в Бургас от 18 часа. Днес ще представя това издание, което направихме с доц. Елка Трайкова. Това е едно суперлуксозно, много красиво, направено на прекрасна хартия, полиграфическо бижу, което съдържа книжка първа на сп. "Златорог" от януари 1920 г., фототипно възпроизведена, и едно изследване, което направихме ние, за историята на "Златорог" и за главния редактор Владимир Василев. 

Ще разкажа в Бургас как сме направили това издание, което, освен студията, съдържа и една много подробна анотирана подборна библиография с пространни анотации за всички конфликтни ситуации и пр., в които е изпадало списание "Златорог"."

В "Златорог печатат само най-значителните наши автори. Самият Владимир Василев е близък приятел на Яворов, а списанието превръща Пейо Яворов в емблема на българската култура.

Историята на сп. "Златорог" има и близост и с историята на Българското национално радио. Съредактор на списанието е Сирак Скитник, заедно с Николай Лилиев и Спиридон Казанджиев. Сътрудници са Емилиян Станев, Елисавета Багряна, Йордан Йовков, Светослав Минков, Никола Фурнаджиев, Тодор Влайков, Петър Увалиев. 

"Златорог" събира около себе си една изключителна общност от поети, писатели, художници, музиколози. В него се пише много за изкуство, за театър. Владимир Василев е бил директор 3 пъти на Народния театър, бил е радетел за т.нар. "режисьорски театър", а това му е носело и конфликти.

В „Златорог“ Владимир Василев публикува всички свои значителни коментарни студии, статии, ретроспективни обзори, задълбочени изследвания на творчеството на отделни автори. Без да се обвързва идеологически, без да проявява пристрастие към определено естетическо направление или литературнокритическа школа, Василев е един от най-обективните български критици. Сп. „Златорог“ (1920–1943) е най-изстраданото и значимо произведение на Владимир Василев, в което най-отчетливо се експонира както неговата личност, така и литературнокритическата му система. Високата естетическа мяра, която задава и поддържа като редактор, и привличането на елитен кръг от автори превръщат изданието в културна институция. Публикуваните в него класически произведения създават канона на новата българска литература.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53