Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предприемачески дух срещу кризата

Илюстративно изображение
Снимка: Pexels

Чували сте приказката, че е по-добре вместо да нахраним беден човек с риба един ден, да го научим да лови риба, тъй че да няма ден, в който да гладува. 

Не всеки се ражда с предпримачески умения, но има начин да ги получи, стига да намери кой да му подаде ръка в точния момент. С тази задача се занимава „Академия за стартиращи предприемачи“ (BASE). Обучителна програма, в която в продължение на тринадесет седмици опитни предприемачи и мениджъри на фирми отделят от времето си, за да споделят своя опит и знания. Собствениците на малък бизнес или начинаещите предприемачи получават шанс да развият своите идеи и да ги превърнат в успешни бизнес начинания.

Развитието на местната икономика и разпространение на умения и знания са сред приоритетите на община Троян, където от ноември започва издание на Академията. 

Партньори са Съветът на жените в бизнеса в България и фондация "Америка за България".  

За най-добрите идеи ще бъде предоставена възможност да кандидатстват за награден фонд, осигурен от Фондация „Америка за България“ и Съвета на жените в бизнеса в България. За започващата програма разказва Донка Михайлова, кмет на гр. Троян.


"Целта на програмата не е да обучи максимален брой хора, а максимален брой хора да започнат собствен бизнес", казва Надя Захариева от фондация "Америка за България", партньор на Академията за стартиращи предприемачи от началото ѝ през 2018. Подобни курсове са организирани успешно във Враца, в Сливен, в Козлодуй, както и в София.

Защо е толкова важно хората да имат бизнес умения и да знаят как да започнат и поддържат собствен бизнес? Защо малкият и средният бизнес са гръбнакът на местните икономики и по какъв начин предприемаческите умения помагат на хората да променят условия на живот за себе си и обркъжаващата ги среда – чуйте разговора:


Covid кризата засегна всички и не подмина малките населени места, в частност Троян, където занаятчиите не получиха подкрепа от правителството. Същевременно туристите намаляха и хората отчитат спад на дейността си. Какво се надяват да научат хората, които са кандидатствали за Академията за стартиращи предприемачи, чуйте Надежда Христова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13