Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Филипините до Грузия

Биляна Петрова
Снимка: Личен архив

Тя си мечтае за пътешествия от най-ранна възраст. Започва да пътува като дете с родителите си най-вече по нашите язовири и Черноморието. Първото ѝ излизане извън страната е до Истанбул. Тогава разбира, че пътуването е нейна страст, следват нови дестинации из Европа, а скоро след това напуска и Стария континент.

В "География на сетивата" ви срещаме с Биляна Петрова. През 2016 г. тя започва да списва блога си "Owl Over The World", в който споделя своите преживявания. До момента Биляна е посетила 32 държави в Европа, Африка и Азия. От типа пътешественици-авантюристи е. Не си прави планове, а предпочита да пътува сама и да се оставя по течението.


В разговора на Биляна Петрова с Ирина Вълчанова основна тема са две от пътуванията, които са оставили най-силни впечатления у нашата гостенка ­– тези във Филипините и Грузия. Филипините слагат началото на тримесечно пътуване в Югоизточна Азия, което приключва във Виетнам. Първоначално Филипините я привличат със своите плажове, екзотичната природа и гостоприемните и позитивните хора. Посреща я държава с доста бедни региони, в които липсата на вода и ток е често срещано явление. Това не оказва негативно влияние на пътешествието ѝ, а тъкмо напротив. Прави ѝ впечатление , обаче, че хората там понякога прекалено много искат да подражават на западния начин на живот. А според нея, когато хората от западния свят отидат там, те не търсят това. В рамките на едномесечния си престой там, тя посещава няколко острова. Най-впечатляващ за нея се оказва по-непопулярният за туристите остров Сикихор, които обикаля с мотопед, защото във Филипините това се оказва най-удобният транспорт.


Пътешествието ѝ Грузия се оказва пълен контраст на това във Филипините. Грузия се превръща в първата ѝ голяма любов. Биляна я посещава  за първи път през 2017 г. Прекарва там 12 дни, които се оказват достатъчни единствено да се влюби в страната и да поиска да се върне пак. През 2018 г. я посещава отново, този път за 3 седмици. В Грузия  я посреща усмихнат и дружелюбен народ, който винаги е готов да покани пътешественика на своята маса и да му предложи от местното вино и сирене. Държавата е разположена в Кавказките планини, които заемат две трети от територията ѝ и това я прави рай за хората, които обичат подобен вид пътешествия. Биляна успява да се качи до подножието на връх Казбек и намиращия се на 3000 м. надморска височина, ледник. Посещава още и столицата Тбилиси и град Батуми на Черно море. Въпреки езиковата бариера, успява дори да осъществи и няколко пътувания на автостоп. Посещава градче, известно с производството на вино, където похапва и желирани сладкиши от гроздов сок. 

За посещението ѝ националния парк "Тушети", до който води най-опасният път в света, както и още много вълнуващи истории, чуйте в разговора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55