Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неизбежните часове на Долорес Дилова

Не е важно само изображението, а внушението – казва художничката

Долорес Дилова представя около 50 картини, излезли от ателието ѝ в последните 2-3 години, в изложбата „Неизбежни часове“ – живопис в изложбения център "Шипка" 6, София. „Неизбежните часове“ на работа идват след срещи с природата, с обсебващи места, които са ѝ въздействали така силно, че е невъзможно да не изрази това въздействие.

Всяка една история има ново начало в картините, местата заживяват нов живот в тях, отвъд реалността. Те променят художничката наблюдател, а една промяна не остава статична, води до други промени, влияе, рефлектира в работите, в състоянията, изразени в нейната живопис.

Долорес Дилова се вълнува как понякога на пръв поглед случайното неизбежно води в нови посоки. Всичко е било и ще бъде верига от неизбежни връзки, последователни натрупвания, на които тя придава нов смисъл.

"Неизбежни са часовете в ателието. Аз съм от художниците, които си изкарват изцяло времето в ателието, ако не съм сред природата. Вярна съм на себе си. За мен е важно откровението и да не се повтарям. Изразявам това, което е около мене, обаче търся в картината да има и още нещо, но съм далеч от натурните пейзажи... Не е важно само изображението, а внушението." – казва Долорес Дилова. 

Нейното творческо кредо е искреност и откровеност, без специални концепции и извън теченията и определенията за модерност да върви по своя път. Това, което я владее, е цветът – дълбочината му, нюансите, ролята му в предаването на лично внушение за мястото, за преживявания и срещи.

Последно нарисуваните картини са рефлексия от дългоочаквано, но несбъднато пътуване, един поглед през завесата на ограниченията.

Изложбата може да бъде разгледана до 10 ноември 2020 г.

Снимки Антонио Георгиев-Хаджихристовъ

Долорес Дилова е родена през 1960 г. в Плевен. Рисува от седемгодишна и на тази възраст става носител на награда от конкурс за детски рисунки в Италия с председател на журито Хенри Мур. Долорес Дилова завършва Художествената академия – София, специалност “Живопис” при проф. Иван Кирков. Участвала е в изложби в Австрия, Франция, САЩ, Русия, Англия, Гърция, Италия, Унгария и др. Самостоятелни изложби: София, Париж, Канзас сити (САЩ), Аоста (Италия), Драма (Гърция), Берлин, Амстердам, Лондон (2009), Москва (2009), Хангджоу, Китай (2014), Белград (2017), и др. Долорес Дилова е носител на Първа награда в конкурса “Млад живописец” 1987 г. и Наградата на конкурса “Човекът и морето” 1988 г., Голямата награда на СБХ на Биенале на малката форма, 2008 г., Голямата награда за живопис на Бианале “Приятели на морето”, Бургас 2014. Предоставила е авторско право на нейни картини в имение в Портланд, САЩ, за заснемане на холивудския филм “Картината” (The Picture) с участието на Никълъс Кейдж. Избрана е в албум „50 жени художнички в българската живопис за периода XIX-XX век“, спонсорирана от руския княз Никита Лобанов-Ростовски.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53