Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Николай Радулов: Тероризмът нито за момент не е спирал

Независимо от увеличения ресурс през последните години специалните служби не се справят много добре

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Атентати в Европа... Без да представя доказателства джихадистката групировка "Ислямска държава" пое отговорност за атаката във Виена, при която бяха убити четирима души. Великобритания повиши нивото за заплаха от терористични нападения от „значително“ на „сериозно“ след инцидента във Виена в понеделник, при който загинаха четирима души. Убийството на учителя във Франция е фитилът и на атентата във Виена. Италианският външен министър Луиджи Ди Майо предложи да се изготви европейски "Патриотичен закон" по подобие на американския закон за борба с тероризма.

Експертът по сигурността проф. Николай Радулов коментира темата в "Нашият ден":

"Определено има връзка между атентатите, само трябва да отбележим, че, увлечени в пандемията, ние като че ли не следяхме внимателно какво се случва по света от гледна точка на терористичната заплаха. При една внимателна равносметка ще видим, че терористичната вълна нито за момент не се е спряла. В Европа тя донякъде беше спряна от усилени полицейски и акции на специалните служби. Но в Близкия изток, в Азия, в Русия непрекъснато имаше терористични актове. 

За да се стигне до съзнанието на хората колко опасен е коронавирусът, аз самият видях няколко сравнения на това как се развива коронавирусът и как се развива тероризмът. Идеята беше да се покаже, че коронавирусът взема повече жертви. Това, разбира се, е бизсмислено сравнение."

Тероризмът нито за момент не е спирал

"Всички държави в ЕС са в едно особено положение, което до голяма степен ограничава правата на гражданите – тяхната възможност за придвижване и в тази светлина и в този страх се намеси и терористичните атаки. Терористичният акт във Виена, очевидно добре организиран, беше направен в последната вечер пред влизането в извънредно положение. Т.е. извършителите са разчитали, че много хора ще бъдат по улиците на града преди затварянето.

Несъмнено е, че извършителите на терористични актове (или поне тези, които ги ръководят) притежават аналитични възможности и си дават сметка, че при едно извънредно положение, свързано с пандемията, ще малко хора по улиците и засилено полицейско присъствие, и беха били много сериозно затруднени.

При последващ анализ става ясно, че самоличността на извършителите преди това е била ясна. Те са били свързани по някакъв начин с терористични движения и с терористична заплаха и би трябвало да са под наблюдение. Колко всъщност в една държава са лицата, които представляват терористична опасност? Става дума за доста голямо число и специалните служби и полицията обикновено извършват наблюдение над такива хора. Най-вероятно това се отчита от организаторите на терористични актове и те изполват по-периферийни групи или лица, които са в периферията на наблюденията на властите, за които се знае, че не са толкова отчетливо свързани с тероризма или с Ислямска държава, и те биват подбуждани към терористични актове.

Това за пореден път е едно надиграване между терористите и специалните служби. Независимо от увеличения ресурс през последните години специалните служби не успяват да се справят много добре.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05