Части от болниците да се реорганизират и да специализират само в лечението на Covid-19, големите болници да разкрият по още 200 легла, а хотелите да са в готовност за настаняване на хора при нужда. Това разпореди премиерът Бойко Борисов по време на видеоконферентното заседание на правителството.
"Предвид изминалия уикенд, в които хора нямаше къде да бъдат настанени, смятаме, че тази мярка е необходима, каза адвокат Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация.
Важно е да се успокоим и това ще стане по-бързо, ако се направи реорганизация на болничните легла и отделения, както и ако се въведат единни критерии за хоспитализация, както и прокотоли за проверка на състоянието на болните. Така хората ще са спокойни, че ако домашното лечение не дава резултат, ще могат да постъпят в болница и да бъдат лекувани."
Има ли правно основание съпротивата срещу мерките, свързани с коронавируса?
"Факт е, че поставянето под карантина, от една страна, се ограничава правото на придвижване, от друга – възниква право на компенсация за това време. По тази причина е наложително да се приемат допълнителни мерки за обезпечаване на хората, поставени под карантина, а и на работодателите", каза адвокат Димитрова.
Друг аспект е наложилата се напоследък самоизолация – няма пречка за такова действие, стига да е съгласувано с работодателя.
Какво се случва, когато детето се постави в карантина – какво става с родителите в този момент?
Тези случаи също ще зачестят, тъй че трябва спешно да се приемат мерки, които да обезщетят родителите, част от които вече са използвали всички възможности да отпуск за гледане на дете при предишния локдаун.
Чуйте целия разговор с адвокат Свилена Димитрова за правата и задълженията на болниците и пациентите в ситуацията на коронакриза.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg