Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коронавирусът и законът – мерки, ограничения и санкции

Снимка: БНР

Части от болниците да се реорганизират и да специализират само в лечението на Covid-19, големите болници да разкрият по още 200 легла, а хотелите да са в готовност за настаняване на хора при нужда. Това разпореди премиерът Бойко Борисов по време на видеоконферентното заседание на правителството. 

"Предвид изминалия уикенд, в които хора нямаше къде да бъдат настанени, смятаме, че тази мярка е необходима, каза адвокат Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация. 

Важно е да се успокоим и това ще стане по-бързо, ако се направи реорганизация на болничните легла и отделения, както и ако се въведат единни критерии за хоспитализация, както и прокотоли за проверка на състоянието на болните. Така хората ще са спокойни, че ако домашното лечение не дава резултат, ще могат да постъпят в болница и да бъдат лекувани."

Има ли правно основание съпротивата срещу мерките, свързани с коронавируса?

"Факт е, че поставянето под карантина, от една страна, се ограничава правото на придвижване, от друга – възниква право на компенсация за това време. По тази причина е наложително да се приемат допълнителни мерки за обезпечаване на хората, поставени под карантина, а и на работодателите", каза адвокат Димитрова.

Друг аспект е наложилата се напоследък самоизолация – няма пречка за такова действие, стига да е съгласувано с работодателя.

Какво се случва, когато детето се постави в карантина – какво става с родителите в този момент?

Тези случаи също ще зачестят, тъй че трябва спешно да се приемат мерки, които да обезщетят родителите, част от които вече са използвали всички възможности да отпуск за гледане на дете при предишния локдаун.

Чуйте целия разговор с адвокат Свилена Димитрова за правата и задълженията на болниците и пациентите в ситуацията на коронакриза.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13