Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Иванов: В този момент САЩ са един склад за барут

Напрежението е осезаемо. В Съединените щати живеят 320 млн. американци, а има 340 млн. оръжия в частни ръце

| обновено на 09.11.20 в 12:24
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 9 ноември се отбелязва Международният ден за борба с расизма, фашизма, антисемитизма и ксенофобията. 

Журналистът и писател Иво Иванов, който над 30 години живее в САЩ, разказва за проявите на расизъм на фона на убийството на Джордж Флойд в Америка преди няколко месеца, както и за реакциите на американците след резултатите от президентските избори. Иво Иванов коментира настроенията на разделение в Щатите, още от лятото, след бурните протести срещу проявите на расизъм.

Победата на Байдън?

"Джо Байдън е напът да спечели 306 електорални вота, което донякъде е игра на крамата/съдбата – точно с толкова Тръмп победи Хилари Клинтън преди 4 години" – каза Иво Иванов и разясни ролята на електорите (538 души), т.нар. "електориален колеж", за демократичния избор на президент. Той не вярва самата Републиканска партия да позволи това. "В този момент САЩ са един склад за барут и е достатъчна една-единствена клечка... Затова не вярвам това да се случи. По-реално е Тръмп да мобилизира своя легален екип от юристи и да се опита в ключови щати да предизвика резултатите от изборите, което, според мен, е обречено на неуспех."

Рекордна избирателна активност

"Ентусиазмът не се дължи на харизмата на Джо Байдън. Ентусиазмът се дължи на антитръмпистките настроения. Хората излязоха на улиците. Тук съм от 30 години, присъствал съм на 8 президентски избори, но нито веднъж не съм виждал подобно нещо – хората в цяла Америка да излязат по улиците и да празнуват 12-14-16 часа... Това не се дължи на Байдън – дължи се на факта, че хората искаха да видят Тръмп да напуска Белия дом." На практика вотът е отрицателен.

След еуфорията

"Трябва да погледнем в огледалото и да си дадем сметка, че американците са напълно разделени. Байдън вчера каза точно необходимите думи, че е време САЩ да имат президент на всички американци, а не само на половината от тях."

Протести и агресия след смъртта на Джордж Флойд

"Напрежението тук е осезаемо. 320 млн. американци живеят тук, а има 340 млн. оръжия в частни ръце... Всичко е пропаст между левите и десните – няма нищо в центъра. Това, което правеше Америка толкова вълшебна и толкова напреднала, беше идеята, че хора от различни вероизповедания, раси, култури, разбирания и убеждения, могат да живеят в хармонично съжителство. Днес всичко е боядисано в синьо или в червено, изчезнаха оттенъците..."

Америка е в състояние на Студена гражданска война – обобщи Иво Иванов и даде подробности за враждуващи лагери на крайнолеви и крайнодесни паравоенни групировки: "Разделението на хората е по партийна принадлежност, но има и расови оттенъци. То днес е мотивирано не толкова от количеството на меланин в кожата има много фактори и интереси зад тази внушителна фрагментация на американското общество. Може би най-значителният фактор е огромната пропаст, която се образува там, където някога е имало средна класа." Иванов направи паралел с Френската революция от XVIII век.

Повче можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53