Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Щрихи от българското културно наследство в Брюксел

Десислава Цветкова
Снимка: Личен архив

Преди няколко дни в Брюксел излезе от печат първият том на Антология на българските поети и писатели, преведени на три езика – френски, английски и немски. Съдържанието представлява само малка част от богатата българска литература от началото на 20-и век почти до днес и е дело на няколко дами – българки, живеещи в Брюксел, и всички те, свързани по някакъв начин с българската литература.

Идеята се е зародила в началото на годината в едно кафене в Брюксел и тези няколко дами са решили да запознаят хората от Западна Европа с българската литература. Фактът е налице – първият том на антологията излезе от печат под заглавието „Шепот на мостове“. В него читателите ще се запознаят с творчеството, както на класическите автори като Иван Вазов, Йордан Йовков и още ред други, така и на съвременни автори като Калин Терзийски, Аксиния Михайлова и други. 

За това говори в „Нашият ден“ основният двигател на начинанието, поетесата Десислава Цветкова.

Предстои и издаването на втори том, посветен на българската литература – също с присъствието на класически автори и на наши съвременници.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00
Иван Василев, зам.-кмет по финанси в Столичната община.

София става по-чиста и зелена – равносметка от Иван Василев

В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..

обновено на 17.12.24 в 13:21
Мануела Несъл

Партньорството на България с ЕБВР през 2024 г.: Преглед на постигнатото и поглед към бъдещето

В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..

публикувано на 17.12.24 в 11:35

"Съвременното китайско общество" – поглед отвътре към днешен Китай

Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...

обновено на 17.12.24 в 11:04