Днешната среща в „Джаз клуб“ е наситена с композиции, създадени в чест на Джако Пасториъс. Имате възможност да чуете пиеси, сътворени в различни десетилетия от признателни нему колеги: тромпетистът Майлс Дейвис, който заедно с Маркъс Милър изпълнява „Mr. Pastorius“ – финал на албума „Amandla“; пианистката Елиана Елиас с композицията си „Strait Across.., for Jaco“; квартет „Йелоуджакетс“ с „Галилей“, Galileo – творба на басиста Джими Хаслип; „За Джако“, „For Jaco“ – пиесата, с която започва „Industrial Zen“ – албум на китариста Джон Маклафлин. Звучи и българска композиция: „Джако“. Тя е на група „МетаФОРМОза“, в състав: Росен Захариев – тромпет, флюгелхорн, перкусия и синтезатори; Мирослав Иванов – китара; Антони Рикев – бас и синтезатори и Николай Данев – барабани. Пиесата „Джако“ е поставена (логично!) непосредствено след звукозаписа „Weather Report“ на четиримата български музиканти и се съдържа в албума „МетаФОРМОза“, издание на Music Clinic Records от 2017 година.
„Джаз клуб“ на 12 ноември от 23 часа Ви предлага и други изпълнения, посветени на „последния мохикан на свръхемоционалното и свободолюбиво поколение джазмени, нехаещи за правилата на музикалния бизнес“. Така Йордан Рупчев определя бас-китариста Джако Пасториъс в статия от своята енциклопедия – ценен труд, скромно наречен „Изборът на Рупи“. И още: „Историята на живота му напомня полет на горящ метеор. Самоук музикант, който не се притеснява да свири на бас-китара това, което могат останалите джазмени на соловите инструменти. Стилът на Пасториъс се превръща в пример на подражание, а като си отива от този свят след него остават плавните замаяни плъзгания по струните на бас-китарата и честото напомняне: „И този свири като Джако“…
След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..
На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..
"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg