Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Илчев: Трябваше да преценим плюсовете и минусите на македонското членство в ЕС

В тази група трябваше да има специалисти по икономика, военни специалисти, специалисти по стратегия, специалисти по култура

Проф. Иван Илчев
Снимка: БГНЕС

Очаква се България да обяви вето на рамката за Скопие. Страната ни настоява, преди да даде зелена светлина за членство на Северна Македония в ЕС между нас и западната ни съседка да бъдат изяснени въпросите за общата ни история и езика. Макар вчера дипломатически източници да твърдяха, че все още има възможност преговорните рамки за Северна Македония и Албания да бъдат одобрени до края на годината, днес не се очаква пробив по българската позиция.

Историкът и член на Междуведомствената комисия между София и Скопие проф. Иван Илчев коментира в "Нашият ден":

"Има едно специфично отношение към нас, което, за съжаление според мен, се дължи на един комплекс, възпитаван от 100 години антибългарска пропаганда." 

Според проф. Илчев трябва и двете страни да проявяват разум. "Не може да заявяват на Екатерина Захариева, че ще ѝ бъде забранено да стъпва на македонска земя... Доколкото си спомням, Македония никога не е правила подобни декларации по време на дългогодишните си преговори с Гърция, която също ги спираше."

Сегашната ситуация

"Подходихме лаически – трябваше да има, според мен, голяма група, която да прецени много внимателно какви са ползите и какви са евентуалните минуси от присъединяването на Македония към ЕС. В тази група трябваше да има специалисти по икономика, военни специалисти, специалисти по стратегия, специалисти по култура, а не рецепти да дават културолози и политолози, които нито са влизали някога в архив, нито имат представа от положението.

Плюсове и минуси на македонското членство в ЕС

"Има някои минуси, но има и много плюсове. Ние имаме нужда от приятел на запад от нас, но въпросът е доколко ще бъде приятел, тъй като само преди 2 дни ръководителят на втората по големина партия в Македония – ВМРО-ДПМНЕ – заяви, че Македония никога няма да се откаже от своята история и никога няма да се откаже да подкрепя македонско малцинство в България. И тези думи не отговарят на насоките на европейското сътрудничество."

Проф. Илчев акцентира, че от героите, за които се водят споровете, нито Самуил, нито Гоце Делчев влизат в пантеона на историческите личности в Европа. "Те са герои на един ъгъл в Европа, на два изключително малки народа, и колкото и да ни е неприятно да го казваме, те, както и нашата история, не принадлежат към културното наследство на Европа..."

Историкът обобщи, че трябва да се държим цивилизовано – като две държави, които винаги ще бъдат съседи, които винаги ще имат икономически, политически и културни взаимоотношения – а не като малки деца.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09