Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Милен Митев: Смятам, че е мисия за нас като медия да разказваме за науката по начин, който достига до повече хора

7
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски
Снимка: Ани Петрова

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас.

На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, директорът на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов и научните секретари на БАН доц. Ина Анева и проф. Деница Борисова.

Срокът на споразумението е две години, като научната дейност на БАН ще бъде представяна под формата на репортажи, фичъри, новини, интервюта, аудио и/или видео подкасти в ефирните програми и дигиталните канали на БНР. Двете институции ще си сътрудничат в реализирането на проекти, конференции, семинари и инициативи, финансирани по национални или европейски програми в областта на науката.

На 12 октомври БАН ще чества своята 155-годишнина, изтъква акад. Ревалски. По думите на учения сътрудничеството между Академията и обществените медии е съвсем естествено и подписаният меморандум е следваща стъпка в този стремеж.

Акад. Ревалски обясни, че в последните години учените от БАН са подготвили близо 30 издания, насочени към сънародниците ни в чужбина. Чрез аудиоверсии тези книги могат да достигнат по-широка аудитория.

Генералният директор на БНР Милен Митев изрази своето уважение към дългия живот на БАН, спрямо който със своите 90 години Радиото е все още младо.

Митев подчерта, че живеем във времена на дезинформация, както и на свръхинформация. Забързани и изгубени в количеството информация, хората често пропускат по-сериозните неща. Науката често пъти изисква цял живот, но именно тя е двигателят на човечеството, заявява Митев, според когото учените са хората, които могат да разгласяват истината. 

"Смятам, че е мисия за нас като медия да разказваме за науката по начин, който достига до повече хора. Да  покажем, че освен важна, науката може да бъде интересна и увлекателна.", каза още генералният директор и призова институциите да се уважават и да ценят взаимно труда си.  

Митев акцентира върху стремежа на БНР да разшири присъствието си в дигитална среда, разпространявайки информация посредством нови форми и нестандартни подходи.

"Разполагаме с 2 национални и 9 регионални програми, чрез които достигаме до ефирните слушатели. Разширяваме непрекъснато и своето дигитално присъствие. БНР разполага с единствената в радиоефира програма, посветена изцяло на образованието, науката и културата – програма "Христо Ботев", чийто директор Кин Стоянов също е с нас.", заяви Митев.

Генералният директор определи БАН като "генератор на добри новини" и подчерта нуждата на аудиторията от позитивно медийно присъствие.

Директорът на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов уточни, че програма "Христо Ботев" вече излъчва предаването „Време за наука“ всеки вторник от 10 ч. до 11 ч. Веднъж месечно този час, посветен на науката, си партнира с Института по философия и социология при БАН.

Всеки четвъртък Програмата предлага на своите слушатели предаването "Следобед за любопитните", а от средата на тази година стартира новинарска емисия, фокусирана изцяло върху наука, култура и образование, допълни Стоянов.

Снимки: Ани Петрова
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврейска култура преди ужаса

Който и да попитате първото нещо, с което ще свърже еврейския народ, най-вероятно е геноцида на който са били подложени от германците през Втората световна война. Музей за история на полските евреи "Полин" в Полша, обаче изненадва и се концентрира върху историята преди това. Младите момичета Елжбета Граб и Катажина Янковска, които развеждат..

публикувано на 14.10.24 в 16:05

Импулсът в мен: Проблемите с психичното здраве

Преди няколко дни световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън разкри, че през по-голямата част от живота си се е борил с проблеми с психичното си здраве поради тормоз в училище и напрежението от състезанията. Оказва се, че Хамилтън започва да страда от депресия още в тийнейджърските си години, а освен това е бил обект на расизъм като дете...

публикувано на 14.10.24 в 12:33

Домашното насилие: Мълчанието, срамът и силата да започнеш отначало

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се разглежда темата за жените, избягали от домашно насилие, и предизвикателствата, с които се сблъскват след това. Въпросът е дали този акт на бягство е краят на мъките им, или началото на нови изпитания. Как тези жени изграждат нов живот от руините и на кого могат да разчитат? Нора..

обновено на 14.10.24 в 12:09
Анджелина Соренсен - Геди и Антон Митов

Антон Митов представя – Анджелина Соренсен - Геди: Смейте се често и по много

Анджелина Соренсен, наричана Геди, от 50 години живее в Сан Франциско, САЩ. Работила е като строителен инженер и клиничен психолог. Автор е на сатирични спектакли и на книгата "Връзки и развръзки", която е сборник от 22 кратки хумористични разкази за трагикомични случки, желания и връзки в живота на хората, гарнирани с неочаквани развръзки. Повечето от..

публикувано на 14.10.24 в 12:00

Геймификацията в образованието – иновация или стар познайник

Какво е "геймификация в образованието", как подобрява учебния процес и стимулира креативността на учениците – за това е разговорът в "Нашият ден" с Хелиана Велинова , която е в основата на предстоящия форум "Game Dev Day – експо и конференция". Форумът се организира за втора поредна година от Sofia Game Night и сдружение "Възможности без..

публикувано на 14.10.24 в 09:40