Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква ще е съдбата на Централната баня в София

Три проекта представиха концепциите си, представящи и бизнесплан, и модел за развитие на Централната баня, на три избрани екипи - “Софийски терми”, „Kengo Kuma & Associates Inc и Ямазаки + Иванова Архитектс” и „Историческа баня”. 

Кое свързва представените проекти и къде са разликите – разговор с арх. Даяна Николова от "Софияплан".

"И трите екипа предлагат Централна баня отново да заработи като термален и балнеолечебен център. И трите екипа изтъкват, че дебитът на минерална вода в Централна баня е достатъчен за предложените от тях съоръжения.

И трите екипа работят с пространството наоколо, отнасяйки се с много грижа към обектите наоколо и акцентирайки на връзката на минералните води с града. 

Концепциите съдържат предложения както за оптималното използване на вътрешните и външни пространства, така и идеи за оползотворяването на минералната вода, подход за съжителство с Музея на София и особено важно – бизнес план и модел за управление. Прави впечатление и че всеки от екипите е съставен от различни експерти и наред с архикетктите и икономистите, с хидролозите и ВиК експертите, намират място и антрополози, културолози, социолози и др. 

Басейн на самия покрив с гледка към Централна София е сред най-любопитните хрумвания на "Софийски терми". Той трябва да бъде с топла вода и да работи целогодишно. В предложението е включен и басейн във вътрешния двор на сградата.

"София – термален град" – това е фокусът на втория проект. Концепцията е дело на японски и български архитекти. Те са членове на японската Kengo Kuma & Associates Inc., както и на българската "Иванова Архитекст". Йоши Ямазаки е на мнение, че не е необходимо банята да се превръща в луксозен СПА център, а по-скоро да си върне облика отпреди 100 години и да служи като "жив музей" в сърцето на столицата. Kengo Kuma & Associates Inc. предлагат двата басейна в лявата и дясната част на сградата да бъдат възстановени. Така северното и източното крило ще заработят като термален център, а през средата ще минава пасаж, който ще свърже площада пред банята с градинката пред Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ).

Синтез между "жив музей" и СПА предвижда третият екип – този на "Историческа баня".

Оттам настояват за възстановяване на всички вътрешни басейни, но и изграждането на нови във вътрешните дворове. Комплексът ще предлага плуване, водна гимнастика, лечебни терапии и СПА услуги, има и идея за информационни кампании за минералните извори и за ресторант на територията на банята.

Площадът пред банята ще бъде разнообразен с водни ефекти и чешми, а ул. "Искър" ще се превърне в споделено пространство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54