В пробите на известни българи бяха открити следи от 17 вида фталати и феноли, а количествата на моноетил фталат и метилпарабен се оказаха с най-високи стойности сред проби в пет европейски държави.
Инициативата „Пластмаса в тялото“ изследва наличието на опасни химикали, свързани с употребата на пластмасови опаковки за храни и напитки. Проектът се осъществи в 5 европейски държави от Европейската мрежа за нулеви отпадъци и включи над 50 популярни личности от Белгия, България, Испания, Латвия и Словения.
Пробите им бяха изпратени в лаборатория на Норвежкия институт за обществено здраве и показаха остатъчни вещества от пластмасовите опаковки в човешкия организъм.
Проектът е подкрепен от д-р Miquel Porta, професор по превантивна медицина и обществено здраве, анализатор в IMIM – Hospital del Mar – Институт за медицински изследвания, координатор на отдел „Изследвания“ в Клиника за молекулярна епидемиология на рака, професор по епидемиология в университети в Европа и Америка, автор на стотици научни статии.
От България проби дадоха Деси Бакърджиева, Илияна Лазарова, Христо Мутафчиев, Веси Бонева и Маги Джанаварова; спортистките Магдалена Малеева и Невяна Владинова, шеф Дани Спартак, както и двама медицински специалисти: гинекологът д-р Добринка Петрова и дерматологът д-р Снежана Атанасова.
През последните години и най-вече от началото на пандемията от Covid-19 се увеличи драстично използването на пластмасови изделия за еднократна употреба.
Пластмасите в опаковките и посудата съдържат над 20опасни вещества, които преминават в храната и така проникват в телата ни. Според учени част от тези вещества се натрупват в човешкия организъм и могат да доведат до различни заболявания като диабет, хормонални смущения, хипотиреоидизъм, безплодие и други.
Пластмасовите опаковки, влизащи в контакт с храни съдържат няколко хиляди химикала, много от които не са адекватно тествани за токсичност. Тези умишлено добавени химикали, както и между 30 000 и 100 000 непреднамерено добавени, могат да преминат от опаковките в храните.
Спешно се нуждаем от промяна в хранителните навици и опаковането, както от адекватен контрол и забрана за използването на най-опасните вещества в опаковките за храни. Опаковките за многократна употреба от безопасни материали предлагат решение на световния проблем с пластмасовото замърсяване и елиминират здравните рискове.
Актрисата Илияна Лазарова споделя:
„В тялото ми бяха открити фталати, което ме учуди много, защото аз съм ограничила максимално употребата на пластмаси в последните години, но е възможно този резултат да отбелязва наличието на пластмаси от преди години или да е свързан с настоящата минимална консумация на пластмасови изделия.
От 2 години имам вкъщи контейнер, който е разделен на 3 части – за пластмаса, стъкло и хартия, имам и отделна кофа за общия боклук.
Винаги рециклирам отпадъците, научила съм и децата си да го правят – те са на 3 и 13 години и вече ги хвърлят разделно. Майка ми, която живее в Пазарджик се оплаква, че в провинцията има недостиг на контейнери за разделно събиране на отпадъци и това затруднява хората.
Непрекъснато споря с мои познати, които събират и изхвърлят боклука си на едно място и им обяснявам защо рециклирането е важно.
Разказвам им какво съм видяла с очите си на сметищата и на депата за разделяне и рециклиране на отпадъци.
Хората често не се замислят за пътя на отпадъците и не искат да си създават дискомфорт с рециклиране, но незнанието не е оправдание, непримирима съм по този въпрос. Все отнякъде трябва да се започне.
Хората трябва да си дадат сметка не само за рециклирането, но и за това колко пластмаса употребяват и да ползват предимно многократни опаковки.
Аз купувам кисели и пресни млека само в стъклени опаковки и почти не купувам продукти в пластмасови и метални опаковки.“
Илияна преболедува тежко Covid-19 в края на октомври заедно с почти цялото си семейство. Тя е на 40 г. няма хронични заболявания, спортува редовно, не пуши, не пие, но е била с двустранна пневмония и висока температура. Месец и половина по-късно Илияна все още има задух.
"Хората не трябва да подценяват вируса, а да се пазят и да ограничават контактите си. Този локдаун в момента е неизбежен и необходим. Здравето и животът трябва да са на първо място", споделя Илияна Лазарова.
Редовното пиене на сок от нар и чеснова вода са били ежедневие за Илияна по време на заболяването.
Може да гледате Илияна Лазарова в нов спектакъл на „Театро“ в края на януари – комедията „Перфектната сватба“ с участието и на Филип Аврамов.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg