В пробите на известни българи бяха открити следи от 17 вида фталати и феноли, а количествата на моноетил фталат и метилпарабен се оказаха с най-високи стойности сред проби в пет европейски държави.
Инициативата „Пластмаса в тялото“ изследва наличието на опасни химикали, свързани с употребата на пластмасови опаковки за храни и напитки. Проектът се осъществи в 5 европейски държави от Европейската мрежа за нулеви отпадъци и включи над 50 популярни личности от Белгия, България, Испания, Латвия и Словения.
Пробите им бяха изпратени в лаборатория на Норвежкия институт за обществено здраве и показаха остатъчни вещества от пластмасовите опаковки в човешкия организъм.
Проектът е подкрепен от д-р Miquel Porta, професор по превантивна медицина и обществено здраве, анализатор в IMIM – Hospital del Mar – Институт за медицински изследвания, координатор на отдел „Изследвания“ в Клиника за молекулярна епидемиология на рака, професор по епидемиология в университети в Европа и Америка, автор на стотици научни статии.
От България проби дадоха Деси Бакърджиева, Илияна Лазарова, Христо Мутафчиев, Веси Бонева и Маги Джанаварова; спортистките Магдалена Малеева и Невяна Владинова, шеф Дани Спартак, както и двама медицински специалисти: гинекологът д-р Добринка Петрова и дерматологът д-р Снежана Атанасова.
През последните години и най-вече от началото на пандемията от Covid-19 се увеличи драстично използването на пластмасови изделия за еднократна употреба.
Пластмасите в опаковките и посудата съдържат над 20опасни вещества, които преминават в храната и така проникват в телата ни. Според учени част от тези вещества се натрупват в човешкия организъм и могат да доведат до различни заболявания като диабет, хормонални смущения, хипотиреоидизъм, безплодие и други.
Пластмасовите опаковки, влизащи в контакт с храни съдържат няколко хиляди химикала, много от които не са адекватно тествани за токсичност. Тези умишлено добавени химикали, както и между 30 000 и 100 000 непреднамерено добавени, могат да преминат от опаковките в храните.
Спешно се нуждаем от промяна в хранителните навици и опаковането, както от адекватен контрол и забрана за използването на най-опасните вещества в опаковките за храни. Опаковките за многократна употреба от безопасни материали предлагат решение на световния проблем с пластмасовото замърсяване и елиминират здравните рискове.
Актрисата Илияна Лазарова споделя:
„В тялото ми бяха открити фталати, което ме учуди много, защото аз съм ограничила максимално употребата на пластмаси в последните години, но е възможно този резултат да отбелязва наличието на пластмаси от преди години или да е свързан с настоящата минимална консумация на пластмасови изделия.
От 2 години имам вкъщи контейнер, който е разделен на 3 части – за пластмаса, стъкло и хартия, имам и отделна кофа за общия боклук.
Винаги рециклирам отпадъците, научила съм и децата си да го правят – те са на 3 и 13 години и вече ги хвърлят разделно. Майка ми, която живее в Пазарджик се оплаква, че в провинцията има недостиг на контейнери за разделно събиране на отпадъци и това затруднява хората.
Непрекъснато споря с мои познати, които събират и изхвърлят боклука си на едно място и им обяснявам защо рециклирането е важно.
Разказвам им какво съм видяла с очите си на сметищата и на депата за разделяне и рециклиране на отпадъци.
Хората често не се замислят за пътя на отпадъците и не искат да си създават дискомфорт с рециклиране, но незнанието не е оправдание, непримирима съм по този въпрос. Все отнякъде трябва да се започне.
Хората трябва да си дадат сметка не само за рециклирането, но и за това колко пластмаса употребяват и да ползват предимно многократни опаковки.
Аз купувам кисели и пресни млека само в стъклени опаковки и почти не купувам продукти в пластмасови и метални опаковки.“
Илияна преболедува тежко Covid-19 в края на октомври заедно с почти цялото си семейство. Тя е на 40 г. няма хронични заболявания, спортува редовно, не пуши, не пие, но е била с двустранна пневмония и висока температура. Месец и половина по-късно Илияна все още има задух.
"Хората не трябва да подценяват вируса, а да се пазят и да ограничават контактите си. Този локдаун в момента е неизбежен и необходим. Здравето и животът трябва да са на първо място", споделя Илияна Лазарова.
Редовното пиене на сок от нар и чеснова вода са били ежедневие за Илияна по време на заболяването.
Може да гледате Илияна Лазарова в нов спектакъл на „Театро“ в края на януари – комедията „Перфектната сватба“ с участието и на Филип Аврамов.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg