Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илюстрацията като място за преживяване

Снимка: Лична ФБ страница

„През годините хартията се открои като мой предпочитан материал за работа, не може да се каже, че съзнателно съм я избрала, но ми  е страшно интересна все още – казва илюстраторката Капка Кънева. – Когато подредя цялата композиция, започва играта с осветлението, за разлика от скулпторите, които създават едно произведение, което се гледа от всички страни, аз съм принудена да избера един ракурс за поглеждане на един кадър.“

За себе си Капка Кънева казва, че е художник на книги, илюстрациите ѝ са особено разпознаваеми, те са изработени от хартия, след което заснети с фотоапарат в определен ракурс.

Тази година тя получи номинация за наградата „Астрид Линдгрен“ за илюстрациите си на детски книги.

Завършила е „Книга и печатна графика“ в Националната художествена академия. През 2006 г. печели конкурс за престой и работа в „Cite Internationale des Arts“ в Париж, а през 2008 г. защитава докторската си дисертация, посветена на нетрадиционните издания за деца.

Според нея в детската илюстрация се преследва конкретиката, но е важно и да се оставя пространство на детето, за да фантазира историята, трябва някъде да се отстъпи, за да не се натрапи прекалено много собствената ти представа за случките и героите. Илюстрациите са визуален спектакъл за зрителя – читател, те са способни да разказват текста като паралелна история. „Дори книгите, които не харесвам, приемам като много голямо визуално предизвикателство за илюстрация, защото се случва борба“ – казва тя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07